Egy új jelentés szerint a brit vasúti utasok arcát és viselkedését mesterséges intelligencia tesztelte anélkül, hogy tájékoztatták volna őket, ami adatvédelmi aggályokat vet fel.
A Big Brother Watch nevű polgári szabadságjogokkal és adatvédelemmel foglalkozó szervezet fedezte fel azokat a dokumentumokat, amelyek szerint az Egyesült Királyságban utazó több ezer vasúti utas arcfelismerése történt az Amazon mesterséges intelligenciája által, anélkül, hogy ehhez hozzájárulásukat adták volna. A Wired beszámolója szerint a képfelismerő rendszert arra használták, hogy az utasok nemét, életkorát és várható érzelmeit határozzák meg, amelyeket később egy hirdetési rendszerben is felhasználhatnak.
Az utóbbi két év során nyolc brit vasútállomáson tesztelték ezt a rendszert, melyet a Network Rail felügyelt. A tesztek célja a biztonsági eseményekre való figyelmeztetés volt, de a rendszer az emberek viselkedését is monitorozta, például futást, kiabálást és dohányzást észlelt, sőt, potenciális kerékpártolvajokat is felismert.
A mesterséges intelligenciát különféle érzékelőkkel is összekötötték, hogy azonosítsák a megtelt szemeteseket vagy az eltömődő lefolyókat. Jake Hurfurt, a Big Brother Watch egyik vezetője szerint az, hogy az utasokat nem tájékoztatták a kísérletről, aggasztó. A dokumentumok szerint az állomásokon összesen 50 lehetséges felhasználási módot soroltak fel, bár nem mindegyiket használták aktívan.
A felvett adatokat, úgymint az érzelmeket, a bevétel maximalizálására használták volna a kereskedelmi egységekben, ahol az elégedettség mérését szolgálják. A Network Rail nem válaszolt a kérdésekre, de más források szerint a képeket a teszt során nem tárolták el.
Az adatvédelmi szakértőket a rendszerrel kapcsolatos átláthatóság hiánya aggasztja leginkább, mivel az utasok demográfiai adatait rögzítették anélkül, hogy erről őket tájékoztatták volna.