A Csang’o-6 kínai űrszonda történelmi sikert ért el, miután ritka kőzetmintákat hozott vissza a Hold távoli oldaláról, ami új távlatokat nyithat meg a Hold és a Naprendszer kutatásában.
A kínai Csang’o-6 űrszonda május elején indult útnak, és június 2-án sikeresen landolt a Földön, Belső-Mongólia Autonóm Területén, ritka kőzetmintákkal a fedélzetén. A kínai állami televízió élő adásban közvetítette a landolást, amely új fejezetet nyitott a holdkutatásban. A Csang’o-6 küldetése különleges volt, mivel ez az első alkalom, hogy szonda kőzetmintát hozott vissza a Hold távoli, Földről nem látható oldaláról.
A tudósok nagy várakozással tekintenek a minták elemzése elé, mivel új információkat remélnek a Hold keletkezéséről, valamint a korai meteorit-becsapódásokról, amelyek a Naprendszer kialakulásának kulcsfontosságú eseményei lehetnek. A szonda által hozott 2,5 milliárd éves vulkanikus kőzetek az Aitken-Déli Pólus medencéből származnak, amely a Hold egyik legérdekesebb és legkevésbé erforszott területe.
Ez a küldetés a Csang’o program hatodik expedíciója, amelyet Kína 2007 óta folyamatosan bővít. Az ország az első, amelynek sikerült leszállnia a Hold távoli oldalán, a Csang’o-4 misszió révén, ami 2018-ban történt. Az új minták hozzájárulhatnak ahhoz, hogy jobban megértsük a Hold geológiai múltját és a bolygók kialakulását.
A Hold túlsó oldalának kutatása technikai kihívásokkal is jár, hiszen közvetítőműhold szükséges a kommunikációhoz. A Csang’o-6 sikere ezért nem csupán tudományos, hanem műszaki értelemben is jelentős előrelépést jelent.