Mit tegyél, ha folyadék került a PC belsejébe – lépések a károk minimalizálására

Egy PC-be ömlött folyadék nagyon komoly problémát okozhat, különösen akkor, ha a gép éppen be van kapcsolva. Az elektronikai alkatrészek és a víz nem jól viselik egymást, és az ilyen esetek akár végleges hardverhibát is okozhatnak. Az alábbiakban összegyűjtöttem, mit tegyél, ha hasonló helyzetbe kerülsz, és hogyan próbálhatod megmenteni a számítógépedet a további károktól.

Azonnali teendők:

  1. Áramtalanítsd a gépet: Amint a folyadék beleömlik a gépbe, az első lépés, hogy azonnal áramtalanítsd. Húzd ki a tápkábelt és kapcsolj le minden más perifériát is. Ne próbáld bekapcsolni, amíg nem vagy biztos benne, hogy a gép teljesen megszáradt.
  2. Szétszerelés: Miután áramtalanítottad a gépet, minél előbb szedd szét a komponenseket (processzor, alaplap, videókártya, tápegység stb.). Minél tovább maradnak együtt, annál nagyobb eséllyel alakulnak ki oxidációs vagy rövidzárlati károk.
  3. Tisztítás: Töröld át az alkatrészeket száraz, nedvszívó kendővel, hogy eltávolítsd a folyadékot. Ha szükséges, használhatsz izopropil-alkoholt a nehezen elérhető helyeken, mivel ez gyorsan elpárolog és eltávolítja a szennyeződéseket anélkül, hogy kárt okozna.
  4. Szárítás: Hagyd száradni az alkatrészeket legalább 48 órán keresztül jól szellőző helyen. Egyesek hajszárítót is használnak, de csak hideg levegővel, hogy ne okozz további hőkárosodást. Az idő kulcsfontosságú, és csak akkor szereld vissza az alkatrészeket, ha teljesen biztos vagy benne, hogy minden száraz.

Mi várható a szárítás után?

  • Próba: Ha úgy érzed, hogy minden teljesen megszáradt, próbáld meg összeszerelni a gépet, de légy készen arra, hogy előfordulhatnak hibák.
  • Hardverhibák: A legnagyobb problémát a tápegység, az alaplap és a videókártya jelenthetik, mivel ezeknél a folyadékkal való érintkezés komolyabb károkat okozhat. Ha az alkatrészek hibásan működnek, lehet, hogy cserére lesz szükség.

Mikor tekintheted a gépet „offosnak”?

Ha a gép a szárítás után sem indul, vagy komoly hibákat észlelsz (pl. folyamatos kék halál, instabilitás), akkor sajnos nagy az esélye annak, hogy a károsodás visszafordíthatatlan. Ilyenkor lehet érdemes szakemberrel megnézetni a gépet, hogy mekkora a károk mértéke, és eldönteni, érdemes-e új alkatrészeket beszerezni, vagy inkább egy új gépben gondolkodni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük