Érdemes-e manapság is töredezettség-mentesíteni a HDD-ket?

A merevlemezek (HDD-k) sebességét és teljesítményét jelentősen befolyásolhatja az adatok töredezettsége, ami azt jelenti, hogy a fájlok nem folytonosan, hanem kisebb részekben, több helyen találhatók meg a lemezen. A töredezettség miatt a merevlemeznek hosszabb ideig tart összegyűjteni az adatokat, így lassulhat a rendszer. Azonban manapság, amikor egyre többen használnak SSD-ket (szilárdtest-meghajtókat), felmerül a kérdés, hogy szükség van-e még erre a funkcióra.

 

 

Miért volt fontos régen a töredezettség-mentesítés?

A HDD-k esetében a töredezettségmentesítés azért volt lényeges, mert a merevlemez író-olvasó feje mozgás közben lassította a fájlok elérését. A töredezettségmentesítés célja az volt, hogy a fájlokat egy egységes blokkba rendezzük, csökkentve az olvasófej mozgásának szükségességét. Ezáltal gyorsult az adat-hozzáférés, és javult a merevlemez teljesítménye.

Érdemes-e manapság töredezettség-mentesíteni?

Igen, a HDD-k esetében még mindig hasznos lehet a töredezettségmentesítés. Bár az operációs rendszerek – mint például a Windows 10 és 11 – automatikusan ütemezett töredezettség-mentesítést végeznek a merevlemezeken, manuális ellenőrzéssel és időszakos töredezettség-mentesítéssel optimalizálható a meghajtó teljesítménye. Azonban fontos megérteni, hogy ez a művelet csak a hagyományos merevlemezeknél szükséges; az SSD-knél nincs ilyen igény, mivel az adat-hozzáférés sebessége nem függ a töredezettségtől.

Miért nem szükséges töredezettség-mentesíteni az SSD-ket?

Az SSD-k eltérő technológiával működnek, mivel nem tartalmaznak mozgó alkatrészeket. A flash alapú memória miatt az SSD-k minden adatot egyforma sebességgel érnek el, függetlenül attól, hogy az adat hogyan van elrendezve a meghajtón. Ezen túlmenően a töredezettség-mentesítés akár káros is lehet az SSD-k számára, mivel felesleges írási ciklusokat generál, csökkentve ezzel a meghajtó élettartamát.

 

 

Hogyan végezhető el a művelet?

A Windows rendszerek beépített „Optimalizálás és töredezettségmentesítés” eszköze egyszerűen kezelhető, és automatikusan ütemezett töredezettség-mentesítést kínál a HDD-k számára. Ezen eszközzel könnyen beállítható a kívánt időközönkénti töredezettség-mentesítés, vagy kézzel is elindítható, ha lassulást tapasztalunk. A modern operációs rendszerek többnyire megbízhatóan kezelik ezt a feladatot, így a felhasználók részéről ritkán igényel külön figyelmet.

Összefoglalás: Mikor érdemes mégis figyelmet fordítani a töredezettség-mentesítésre?

HDD-k esetén: A hagyományos merevlemezeknél továbbra is hasznos lehet időnként, különösen, ha észrevehető lassulás jelentkezik. Az automatikus ütemezés mellett a kézi ellenőrzés is javíthatja a teljesítményt.

SSD-k esetén: Az SSD-k töredezettség-mentesítése nem ajánlott, mivel ezeknél a meghajtóknál az adatelérési sebesség nem függ az adat elrendezésétől, és akár káros is lehet a hosszú távú teljesítményükre.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük