A Windows 10 operációs rendszerben előfordulhat, hogy a Start menü és a Keresés a Windowsban ikonok váratlanul inaktívvá válnak, ami jelentősen befolyásolja a napi használatot. Az ilyen típusú problémák különböző okokból jelentkezhetnek, például rendszerfrissítés utáni hibák, sérült fájlok, vagy akár a felhasználói fiók beállításainak problémái miatt. Ebben a cikkben lépésről lépésre bemutatjuk, hogyan oldhatjuk meg ezt a problémát.
Probléma ismertetése: Mi történik, ha inaktívvá válik a Start menü és a Keresés?
Ez a hiba általában akkor jelentkezik, ha a Windows 10 rendszer frissítését követően a Start menü és a Keresés ikonok nem válaszolnak. Az érintett felhasználók nem tudják használni a Start menüt a kikapcsoláshoz, a programok elindításához, és nem tudják elővarázsolni a csempéket sem. A probléma hatással lehet az egész operációs rendszer működésére, mivel az ilyen alapvető funkciók elérhetősége kulcsfontosságú a felhasználói élmény szempontjából.
1. Frissítések telepítése és a Gépház elérése
Először is győződj meg arról, hogy minden elérhető Windows frissítést telepítettél, mivel a hiba egy frissítési probléma következménye is lehet. Ha a Start menü és a Keresés nem válaszol, próbáld meg a következő lépéseket:
- Nyomd le a Windows+X gombokat a billentyűzeten, és válaszd a Parancssor (rendszergazdai) opciót.
- A Parancssor ablakba másold be a következő parancsot:
Explorer.exe shell:AppsFolder\Windows.ImmersiveControlPanel_cw5n1h2txyewy!microsoft.windows.immersivecontrolpanel
, majd nyomj Enter-t. - Amint megjelenik a Gépház, próbáld meg a Windows Update frissítéseket telepíteni.
2. DISM és SFC parancsok futtatása
Ha a frissítések telepítése nem oldja meg a problémát, a rendszerfájlok sérülése is okozhatja a hibát. A következő parancsok futtatásával javítható a problémás fájlok:
- Nyomd le a Windows+X gombokat és válaszd a Parancssor (rendszergazdai) lehetőséget.
- A parancssorba másold be az alábbi parancsokat egyesével, és nyomd le az Enter-t mindegyik után:
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth
sfc /scannow
- Várd meg, amíg a parancsok lefutnak, és javítják a rendszerfájlokat. Ha bármilyen problémát találnak, azt automatikusan kijavítják.
3. A jogosultsági problémák megoldása
Ha a fenti lépések nem oldották meg a problémát, lehet, hogy jogosultsági hiba áll fenn. Az alábbi lépésekkel próbálkozhatsz:
- Nyomd le a CTRL+Shift+ESC billentyűket a Feladatkezelő megnyitásához.
- Kattints a Több részlet gombra, ha a Feladatkezelő kis nézetben jelenik meg.
- Az ablak bal felső sarkában kattints a Fájl menüre, majd válaszd az Új feladat futtatása opciót.
- Jelöld be az A feladat létrehozása rendszergazdai jogosultsággal jelölőnégyzetet, írd be a powershell parancsot, és kattints az OK gombra.
- A PowerShell ablakba másold be a következő parancsot:
Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}
- Miután a parancs lefutott, indítsd újra a számítógépet, és ellenőrizd, hogy működik-e a Start menü és a Keresés.
4. Új helyi felhasználói fiók létrehozása
Ha a fenti lépések nem oldották meg a problémát, próbálj meg egy új helyi felhasználói fiókot létrehozni. Ez lehetővé teszi, hogy kizárd a felhasználói fiókkal kapcsolatos hibákat.
- Nyomd le a Windows+R gombokat, és írd be a netplwiz parancsot, majd kattints az OK gombra.
- Válaszd a Hozzáadás… gombot, majd válaszd a Bejelentkezés Microsoft-fiók nélkül lehetőséget, és hozz létre egy új helyi fiókot.
- A felhasználói fiók beállításainál válaszd a Rendszergazda csoporttagságot.
- Jelentkezz be az új fiókba, és teszteld a Start menü működését.
Összegzés
A Windows 10 Start menü és a Keresés ikonok inaktivitása komoly problémát jelenthet, de szerencsére többféle módon is orvosolható. A frissítések telepítése, a rendszerfájlok javítása, a jogosultsági problémák megoldása, valamint egy új felhasználói fiók létrehozása segíthet a hiba kiküszöbölésében. Ha a fent említett lépések nem oldják meg a problémát, érdemes lehet szakértői segítséget kérni.