Videokártya letiltása Windows 11-ben: Hiba kódok 43 és 31 megoldása

A Windows 11 Miért Tilthatja Le a Videokártyát és Hogyan Oldhatjuk Meg?

Ha Windows 11 rendszert használ és rendszeresen tapasztalod, hogy a videokártyád váratlanul letiltódik játék közben, valószínűleg te sem vagy egyedül ezzel a problémával. Az AMD grafikus kártyák felhasználói közül sokan szembesülnek hasonló hibákkal, mint például a hiba kódok 43 és 31, amelyek a videokártya letiltásához vezethetnek.

A Probléma Leírása: Hiba Kód 43 és 31

Az elmúlt egy hétben több alkalommal is előfordult, hogy a Windows 11 letiltotta az AMD RX 6600 8GB GDDR6 videokártyát, miközben játék közben dolgoztam. A hibaüzenetek és a hiba kódok (43, 31) eltérőek voltak, de mindegyik arra utalt, hogy a rendszer nem tudja kezelni a videokártya illesztőprogramját. A Windows értesítése szerint a probléma oka lehet erőforrás ütközés vagy az illesztőprogram szinkronizálásának hibája.

Mi Okozhatja a Videokártya Letiltását a Windows 11-ben?

Az egyik leggyakoribb ok, ami miatt a videokártya letilthatja magát a Windows 11 rendszeren, az a nem megfelelő illesztőprogramok. A Windows Update szolgáltatás gyakran automatikusan frissíti a grafikus kártya illesztőprogramját, de sajnos előfordulhat, hogy egy régebbi vagy inkompatibilis verziót telepít, ami problémákat okozhat. Továbbá, ha a legújabb illesztőprogramokat nem megfelelően kezelik, az is okozhatja a rendszer instabilitását.

Miért Nem Oldja Meg Az Újratelepítés?

Az újratelepítés, legyen szó akár a Windows operációs rendszerről, a játékokról, vagy az AMD illesztőprogramjairól, nem mindig biztosít végleges megoldást a problémára. A rendszer frissítése és a driver-ek újratelepítése az esetek egy részében nem oldja meg a problémát, mert a Windows Update automatikusan telepítheti a régebbi illesztőprogramot, amely inkompatibilis a rendszereddel. Az újratelepítés csak ideiglenes megoldás lehet, amíg a probléma alapvető okát nem találjuk meg és nem oldjuk meg.

Hogyan Oldhatjuk Meg a Problémát?

1. Illesztőprogramok Manuális Frissítése

Az egyik leghatékonyabb módja a problémának az, hogy manuálisan frissítjük az AMD grafikus kártya illesztőprogramját. Először is, töltsd le a legújabb illesztőprogramot az AMD hivatalos weboldaláról. Miután eltávolítottad a régi illesztőprogramot, telepítsd az új verziót. Fontos, hogy a telepítés közben bontsd meg az internetkapcsolatot, hogy a Windows Update ne telepítse automatikusan a régebbi illesztőprogramot.

2. Grafikus Illesztőprogram Újraindítása

Ha a videokártya a játék közben letiltódik, de a Windows még mindig működik, próbáld meg gyorsan újraindítani a grafikus illesztőprogramot a Windows billentyű + Ctrl + Shift + B billentyűkombinációval. Ez újraindítja a GPU-t anélkül, hogy újra kellene indítanod a teljes rendszert. Ez ideiglenes megoldást nyújt, ha nem szeretnéd leállítani a munkát vagy a játékot.

3. GPU Tesztelése Másik Számítógépen

Ha a probléma továbbra is fennáll, akkor érdemes tesztelni a videokártyát egy másik számítógépen, hogy kizárd a hardveres hibát. Ha a kártya ugyanazon a számítógépen másik rendszerben is hibát jelez, akkor valószínű, hogy a GPU meghibásodott, és érdemes lehet azt szervizbe vinni.

4. Visszaállítás Korábbi Stabil Illesztőprogramra

Ha a legújabb illesztőprogramok telepítése után kezdődtek a problémák, próbálj meg visszaállni egy stabilabb, korábbi illesztőprogram verzióra. Az új illesztőprogramok nem mindig kompatibilisek a régebbi hardverekkel, így egy stabilabb verzió visszaállítása megoldhatja a problémát.

5. BIOS Frissítése

Ha a fenti lépések nem hoznak megoldást, akkor érdemes ellenőrizni, hogy elérhető-e BIOS frissítés az alaplap gyártójának weboldalán. A BIOS frissítése segíthet megoldani a hardver és szoftver közötti kompatibilitási problémákat, amelyek a videokártya működését befolyásolhatják.

Összegzés

Ha Windows 11-en AMD videokártyát használva tapasztalsz letiltási problémákat, próbáld meg a fent említett megoldásokat, amelyek segíthetnek elhárítani a hibát. A megfelelő illesztőprogramok frissítése, a gyors újraindítás és a BIOS frissítése mind segíthetnek a probléma megoldásában. Ha a problémák továbbra is fennállnak, akkor érdemes szakember segítségét kérni, vagy a videokártyát másik rendszerben tesztelni, hogy kizárd a hardverhibát.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük