Mik az E-számok? – A leggyakoribb E számok és azok hatásai, amiket minden élelmiszerfogyasztónak ismernie kell

Az E számok manapság elterjedt jelölések, melyek különféle adalékanyagokat jelölnek az élelmiszerekben, kozmetikai termékekben és gyógyszerekben. Az E számok tehát nem egy konkrét anyagot jelentenek, hanem egy osztályba sorolt adalékanyagok gyűjteményét, amelyek engedélyezettek az Európai Unióban (és más országokban) az élelmiszerekben való felhasználásra. Az E számok segítenek a termékek biztonságos használatában, de fontos tisztában lenni azokkal a hatásokkal, amelyeket egyes adalékanyagok gyakorolhatnak a szervezetünkre.

A legtöbb E számot, amit az élelmiszerek csomagolásán láthatunk, egy szigorú szabályozási eljárásnak kell alávetni. Az Európai Unió (EU) hatóságai, mint például az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), biztosítják, hogy az E számokhoz tartozó anyagok biztonságosak legyenek a fogyasztók számára. Az E számok három fő kategóriába sorolhatók: színezékek, tartósítószerek és ízfokozók. Az E számok segítenek a termékek szavatosságának növelésében, valamint a megjelenésük és ízük fenntartásában.

A leggyakoribb E számok és azok jelentése

Az alábbiakban bemutatjuk a leggyakoribb E számokat és a hozzájuk tartozó anyagokat. A táblázatban minden egyes E számhoz tartozó adalékanyagot felsorolunk, így könnyebben eligazodhatsz az élelmiszerek összetevői között.

E számAnyag neveKategória
E100KurkumínSzínezék
E101Riboflavin (B2-vitamin)Színezék
E110Sunset Yellow FCFSzínezék
E120KarminnSzínezék
E160aBeta-karotinSzínezék
E200SzorbinsavTartósítószer
E202Kálium-szorbátTartósítószer
E250Nátrium-nitritTartósítószer
E300Aszkorbinsav (C-vitamin)Antioxidáns
E330CitromsavSavanyúság szabályozó
E400Agar-agarZselésítő anyag
E410KarobZselésítő anyag
E440PektinZselésítő anyag
E500Nátrium-bikarbonátEmulgeálószer
E621Mononátrium-glutamátÍzfokozó
E951AszpartámÉdesítőszer
E1200Polietilén-glikolEmulgeálószer

Ahogy a táblázatban is látható, az E számok többféle adalékanyagot tartalmaznak, amelyek a termékek különböző jellemzőit befolyásolják, mint például a szín, az íz, az állag, vagy a szavatossági idő. Mivel az E számok a termékek csomagolásán láthatók, könnyen nyomon követhetjük, hogy milyen adalékanyagokat tartalmaznak az általunk vásárolt termékek.

Miért fontos tudni, hogy milyen E számok vannak az ételeinkben?

Bár az E számok egy része biztonságos és hasznos, előfordulhat, hogy egyes adalékanyagok érzékenységet válthatnak ki egyes személyeknél, vagy nem kívánt hatásokat gyakorolhatnak az egészségre. Érdemes tehát odafigyelni az összetevőkre, különösen, ha allergiás reakcióra hajlamosak vagyunk, vagy ha szeretnénk elkerülni a mesterséges adalékanyagokat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük