Mi okozhatja az alma korai hullását a fáról?

Az almafák gyümölcseinek hullása gyakori jelenség, de előfordulhat, hogy a problémát valami különleges körülmény okozza. Ha almafádat hosszú ideje gondosan ápolod, és most olyan helyzetet tapasztalsz, hogy a termések idő előtt lehullanak, érdemes alaposan megvizsgálni a lehetséges okokat. Miért történhet meg, hogy az alma még éretlen állapotban is lehullik a fáról?

Miért hullik le az alma a fáról?

Az almafák gyümölcshullása természetes folyamat, amelyet két fő szakaszra oszthatunk. Az egyik a tavaszi, amikor a fa a felesleges, gyengébben fejlődő gyümölcsöket eldobja, hogy a maradékot jobban tudja érlelni. A második hullás a nyári hónapokban következik be, amikor a gyümölcsök elérik a pingponglabda méretét. Ha azonban túl sok alma hullik le túl korán, akkor valószínűleg valami más áll a háttérben.

A metszés hatása az almafa gyümölcseire

Az almafák tavasszal történő metszése kulcsfontosságú a fa egészségének fenntartásában, de ha túlzottan vagy nem megfelelően metszed őket, az káros hatással lehet a gyümölcsök fejlődésére. Ha a fa túl sok „sokkot” kapott a metszés következtében, a gyümölcsök túl korán hullhatnak le. A fák stresszhelyzetbe kerülnek, ha az elvégzett metszés túl radikális, és emiatt nem képesek megfelelően megérlelni a termést. A túlzott metszés az almafa gyümölcshullását is előidézheti.

Szárazság és hőség hatása

Az egyik leggyakoribb oka az alma korai lehullásának a szárazság és hőség hatása. Ha az almafa nem kap elég vizet, a fák képtelenek megfelelően táplálni a gyümölcsöket, ezért azok korábban lehullanak. Az almafáknak rendszeres öntözésre van szükségük, különösen a nyári hónapokban, amikor a meleg és a szárazság hatására a talaj gyorsabban kiszáradhat. Ha a fa nem kap megfelelő mennyiségű vízet, akkor a gyümölcsök nem tudnak teljesen kifejlődni, és előfordulhat, hogy hamarabb lehullanak.

Mi okozhatja még a gyümölcs hullását?

A kukacos alma, más néven almamoly hernyója is felelős lehet a gyümölcsök korai lehullásáért. Az almamoly lárvái a gyümölcsök belsejében táplálkoznak, és tönkreteszik a magházat, ami miatt a fa nem tartja meg a gyümölcsöt. Ha a gyümölcsök belsejében kukacokat találsz, akkor valószínűleg ez a magyarázata a korai hullásnak. A fa ilyenkor, mivel a termés célja elsősorban a magok szaporítása, nem tartja meg azokat, ha azok már tönkrementek.

Viharok és időjárási körülmények

Emellett a viharok és az erős szél is okozhatja az alma korai lehullását. Ha a fát erős viharok érik, az elég ahhoz, hogy a gyümölcsöket leejtse. A fa ilyenkor nem képes megállítani a gyümölcsök mozgását, és azok lehullanak. Az almafáknak nemcsak a szárazság és a hőség, hanem az erős szél és a viharok is komoly hatással lehetnek a termésükre.

Hogyan előzhetjük meg a gyümölcshullást?

Ahhoz, hogy minimalizáljuk az almafa gyümölcshullásának problémáját, néhány egyszerű lépést tehetünk. Először is, biztosítani kell, hogy a fa megfelelő öntözésben részesüljön, különösen a száraz időszakokban. Ha a fa jól van öntözve, képes lesz megfelelően fejlődni, és a gyümölcsök sem hullanak le idő előtt.

A megfelelő metszés is kulcsfontosságú. A túlzott metszés elkerülésével csökkenthetjük a fa stresszét, és biztosíthatjuk, hogy a fa jól felkészüljön a következő szezonra. Fontos, hogy a metszés során figyelmesen válasszuk ki a megfelelő időpontot, és ne túlzásba vigyük a levágást.

Összegzés

Az almafák gyümölcshullása természetes folyamat, de ha túl korán történik, érdemes alaposan megvizsgálni az okokat. A szárazság, a hőség, a túlzott metszés és a kukacosság mind hozzájárulhatnak a problémához. Ha figyelmesen gondozzuk a fáinkat, és időben elvégezzük a szükséges öntözést és metszést, akkor csökkenthetjük a gyümölcshullás esélyét, és egészséges, finom almákat szüretelhetünk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük