Ha valaki kertészkedni szeretne, gyakran felmerül a kérdés: vajon ha a boltban vásárolt étkezési szárazbabot ültetek el, akkor az fog-e teremni? Egyesek azt mondják, hogy nem érdemes próbálkozni, míg mások úgy vélik, hogy egy próbát megérhet. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, miért lehet, hogy nem mindig sikeres az étkezési szárazbab vetése, és mikor érdemes belevágni.
Miért nem ajánlott a boltban vásárolt étkezési szárazbab vetése?
A legtöbb étkezési szárazbabot, amit a boltokban találunk, hőkezeléssel kezelik, hogy elkerüljék a bab zsizsikesedését. Ez a hőkezelés azt jelenti, hogy a babok csírázása gátolt lesz, így nem fogják tudni elindítani a növekedési folyamatot, ha azt a talajba ültetjük. A hőkezelés célja, hogy a bab hosszú ideig eltartható maradjon, és ne kezdjen el csírázni a csomagolásban.
Hibrid fajták és azok hatása a vetésre
Ráadásul a boltokban kapható étkezési babok között gyakran találhatunk hibrid fajtákat is, amelyek szintén nem alkalmasak vetésre. A hibrid babok genetikailag módosítottak, hogy gyorsabban és bőségesebben teremjenek, de a következő generációk nem biztos, hogy ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkeznek. Ezért, ha hibrid babot ültetünk, akkor nem biztos, hogy olyan sikeres lesz a termés, mint az előző generációban.
Miért próbálkozzunk mégis?
Függetlenül attól, hogy a boltban vásárolt bab nem ideális vetésre, mégis érdemes kipróbálni. Ha van egy csomag babunk, amit már nem használunk fel, és kíváncsiak vagyunk, hogy vajon megél-e a földben, próbálkozhatunk. Az étkezési bab csíráztatása nem bonyolult, és néhány nap alatt megtudhatjuk, hogy a mag csírázni fog-e.
Hogyan csíráztassunk étkezési szárazbabot?
A csíráztatás egyszerű folyamat, amely segít abban, hogy biztosak legyünk abban, hogy a bab valóban csírázni fog. Az első lépés, hogy a babot egy tál vízbe áztatjuk 12-24 órára. Ez segít megpuhítani a bab burkát, és megkönnyíti a csírázást. Az áztatott babokat ezután nedves papírtörlőre helyezzük, és ügyeljünk arra, hogy a törlő ne legyen túl vizes, csak nedves. A törlőpapírt tartsuk nedvesen, de ügyeljünk arra, hogy ne ússzon a bab a vízben. 1-2 nap elteltével, ha a bab csírázni kezd, akkor már elültethetjük a földbe.
Mi történik, ha nem csírázik a bab?
Ha 1-2 nap után nem történik semmi, és a bab nem kezd csírázni, akkor nagy valószínűséggel a magot hőkezelés vagy más folyamatok gátolják meg a csírázást. Ilyenkor érdemes megerősíteni a vetést vásárolt, csírázásra alkalmas babokkal, amelyek biztosan megfelelőek a növekedéshez. Azonban egy próbát mindenképpen megér, hiszen előfordulhat, hogy egy-két mag megcsírázik, és sikeres termést ad.
Miért érdemes vásárolni ültetéshez való babot?
Bár a boltokban elérhető étkezési szárazbabok nem mindig alkalmasak vetésre, az ültetésre szánt babok kifejezetten a növekedésre és termésre vannak kifejlesztve. A gazdaboltokban, hipermarketekben és kertészeti üzletekben kaphatók olyan babok, amelyek nem lettek hőkezelve, és alkalmasak csíráztatásra és vetésre. Ezen kívül ezek a babok általában olyan fajták, amelyek a helyi éghajlatnak megfelelően alakultak, és nagyobb eséllyel adnak sikeres termést.
Összegzés: Érdemes-e a boltban vásárolt étkezési szárazbabból vetni?
Bár nem minden étkezési szárazbab alkalmas vetésre, egy próbát mindenképpen megér. Az áztatás és csíráztatás segíthet eldönteni, hogy a bab valóban csírázik-e, vagy sem. Ha szerencsénk van, a bab megélhet a földben, de fontos tudni, hogy a boltban vásárolt étkezési babok nem biztos, hogy ideálisak a vetéshez. Az ültetéshez való babok jobb választás lehetnek, mivel azok nem lettek hőkezelve, és alkalmasak a növekedésre. Ha nem biztos a dolgunkban, érdemes a szaküzletekben vagy online vásárolni vetőmagot, hogy biztosan sikeres legyen a termelés.