A Microsoft januári biztonsági csomagja minden Windows 10, 11, Server 2016 és Server 2019 verziót érintett, és bár a frissítés alapvetően az operációs rendszerek biztonságát szolgálja, egy nem várt következményt hozott magával: a hangtechnikai eszközök, különösen a digitális-analóg átalakítók (DAC) nem működnek megfelelően. A hiba leginkább azoknál a felhasználóknál jelentkezik, akik USB 1.0-s csatlakozóval rendelkező DAC-ot használnak, és olyan helyzetet eredményez, hogy a PC-hez csatlakoztatott eszközök egyszerűen nem működnek, vagy hibákat jeleznek. Az alábbiakban áttekintjük a problémát, annak okait és a lehetséges megoldásokat.
Mi a DAC és hogyan befolyásolja a problémát?
A DAC (digitális-analóg átalakító) egy olyan eszköz, amely az digitális audiójeleket analóg jelekké alakítja, hogy azok hangszórókon keresztül hallhatóak legyenek. Mivel az audiophilek, zenészek, podcasterek és hangtechnikai szakemberek számára a hangminőség kiemelt fontosságú, a DAC-ok gyakran használt alkatrészek a számítógépes hangrendszerekben. A probléma, amely a januári frissítéssel történt, hogy a DAC eszközök nem képesek megfelelően csatlakozni a számítógépekhez, és hibákat jeleznek, így a felhasználók nem élvezhetik a kívánt hangminőséget vagy a hangrendszer teljesítményét.
Mi okozza a problémát a Microsoft frissítéssel?
A Windows 10 22H2 és a Windows 11 24H2 verziók januári biztonsági frissítése a biztonság javítását célozta meg, de sajnos egy nem kívánt mellékhatást eredményezett. A Microsoft közleménye szerint elsősorban az USB 1.0-s csatlakozókon keresztül használt DAC-okat érinti a probléma. A frissítést követően, ha a felhasználók csatlakoztatják az USB 1.0-s DAC-ot, akkor gyakran hibákat kapnak, és az eszköz nem működik megfelelően. A legnagyobb probléma, hogy a Microsoft még nem kínált hivatalos megoldást, így a felhasználók jelenleg nem tudják egyszerűen elhárítani a problémát.
A Microsoft válasza és ideiglenes megoldás
A Microsoft a frissítés hatásainak elhárítására egyelőre nem adott egyértelmű, végleges megoldást. Az egyetlen tanácsuk, hogy a felhasználók ideiglenesen csatlakoztassák az audió eszközeiket közvetlenül a számítógéphez, és ne használjanak DAC-ot, amíg nem érkezik egy új frissítés a hiba javítására. Bár ez a megoldás segíthet azoknak, akik egyszerű USB-s vagy jack csatlakozós hangszórókat használnak, a komolyabb hangtechnikával dolgozó felhasználók számára ez nem mindig elégséges megoldás.
Miért nem működik ez a megoldás bonyolultabb hangtechnikai eszközöknél?
Aki komolyabb hangrendszert használ, például stúdió minőségű hangszórókat, mikrofonokat, vagy más professzionális eszközöket, azok számára a Microsoft ideiglenes megoldása nem mindig elegendő. Az ilyen típusú eszközök gyakran igényelnek külső DAC-ot a kívánt hangminőség eléréséhez. A DAC-ok nem csupán a hangminőség javítására szolgálnak, hanem a jelek feldolgozásában is kulcsfontosságú szerepet játszanak. Így azok a felhasználók, akik ilyen összetett rendszereket használnak, nem tudják egyszerűen csak bedugni a készülékeiket a gépbe, és a problémák elhárítása akár az egész munkafolyamatukat is megzavarhatja.
Mi a legjobb megoldás a felhasználók számára a hiba elhárítására?
Amíg a Microsoft nem kínál hivatalos javítást, a legjobb megoldás a probléma elkerülésére az, hogy a felhasználók ne telepítsék a januári frissítést, amíg nem érkezik egy hivatalos javítás. Ha már telepítettük a frissítést, akkor érdemes lehet visszaállítani a rendszer egy korábbi verziójára, amennyiben a DAC-unk működéséhez ez szükséges. Emellett azoknak, akik nem tudják megoldani a problémát a fent említett ideiglenes megoldásokkal, célszerű lehet megvárni, hogy a Microsoft kiadja a következő frissítést, amely remélhetőleg orvosolja a hibát.
Mi várható a jövőben? A Microsoft gyors reagálása
A Microsoft fejlesztői csapata általában gyorsan közbelép, ha ilyen komoly problémák merülnek fel, és mivel a hangtechnikai eszközök fontos szerepet játszanak a mindennapi munkában és szórakozásban, várhatóan hamarosan érkezik egy javítócsomag. A DAC-okat érintő probléma gyors megoldásra szorul, és a felhasználóknak érdemes figyelemmel kísérniük a Microsoft hivatalos közleményeit. Ha a problémát nem sikerül gyorsan orvosolni, akkor a hangtechnikai ipar más szereplői is előállhatnak alternatív megoldásokkal.