A világ 10 legjobb filmje, amit mindenképpen látnod kell

– Tudod, abban az egyik színész szerepel, az a magas srác… – Nem, ő a másik filmben játszik! – Oké, akkor nézzük meg azt! De vajon melyik filmet válasszuk? Rengeteg jó alkotás érhető el, de néha nehéz eltalálni a megfelelőt a streaming szolgáltatók kínálatában. Azonban vannak olyan filmek, amelyekkel nem lehet melléfogni. Ezért készítettük el ezt a listát, amely azokat a legjobb filmeket tartalmazza, amiket mindenképpen látnod kell. Nem szakmai szemszögből, hanem az emberek véleménye alapján: ezek azok a filmek, amiket a legtöbb néző szerint érdemes megnézni, akár többször is.

Minden pont számít: hogyan állt össze a legjobb filmek listája?

A minden idők 10 legjobb filmjét rangsoroló listánk összeállításához két forrást felhasználva dolgoztunk. Az egyik az IMDb, hiszen ez a világ legnagyobb filmes adatbázisa, ahol egy-egy komolyabb filmre több százezer, az ismertebbekre két–hárommillió értékelés érkezik. Az IMDb toplistáját ezért, a több milliónyi vélemény miatt, figyelembe vettük. A másik forrás a Magyar Filmadatbázis (Mafab), ahol egy-egy filmnek több száz, esetleg pár ezer értékelése van. Azonban ezeket mind magyar nézők adták le, akik ugyanabban a társadalomban nőttek fel és élnek, mint mi magunk. Ezért aztán, bár kisebb mintát dolgoztunk fel, ugyanolyan súllyal vettük figyelembe. Így alakult ki a lista minden idők 10 legjobb filmjéről, amit látnod kell. Mármint a listát, no meg a filmeket is.

Az IMDb-n a felhasználók tízpontos (tízcsillagos) rendszerben értékelhetik a filmeket, míg a Mafabon százalékos értékelést adhatnak. A legjobb filmek kiválasztásához tehát egyesítettük a kettőt: az IMDb értékeléseket (például 9,3) tízzel megszoroztuk, így az eredményeket egy 200-as skálán számítottuk ki.

Érdekesség, hogy a kalkulációk során egyértelműen megmutatkozott: bár a nemzetközi véleményezők és a magyar felhasználók sorrendje sokban hasonlít, az IMDb-n jellemzően gyengébb osztályzatot kapnak a filmek. Ami itthon 95 pont, az ott gyakran csak 90. Ami itthon 94, az globálisan 88. Satöbbi. Az is figyelemre méltó, hogy a magyar felhasználók kritikusabbak az IMDb-n, mint a Mafabon. Ezt jól illusztrálja például a 2021-es Toldi animációs minisorozat esete: míg hazai oldalunkon 94 ponttal az ötödik helyen szerepel, addig az IMDb-n csupán 8,1 csillagot kapott.

Először az IMDb 250-es rangsorát a 20. helyig, majd a Mafab toplistáját a 40. helyükig jegyzeteltük ki. Ezen a ponton úgy döntöttünk, hogy abbahagyjuk a Mafab listájának vizsgálatát. A sok 91%-os film után már nem találtunk olyan alkotásokat, amelyek az élbolyhoz képest jelentős hátrányt jelentettek volna. Mint ahogy azt már említettük, az IMDb-n gyakran gyengébben értékelik a filmeket, így a magyar listán azokat, amelyek 10 pontot veszítettek, nem voltak esélyesek a top 10-es listára, ha az IMDb-n nem szerepeltek az 1–20. helyek valamelyikén.

Miután lezártuk a Mafab pontjegyzetelést, visszanéztünk az IMDb első 40 filmjére, hogy van-e olyan, amelyik nem került bele a táblázatunkba. Az eredmények alapján az IMDb 32. helye után már nem érdemes tovább keresgélni, mivel addigra minden olyan film szerepelt a listánkon, amely esélyes lehetett volna a top 10-es helyezésre. A legjobb 20 közé sem kerültek be a hátrányos helyzetű filmek, ahogy a számadatok is alátámasztották.


A filmek világában rengeteg remekmű létezik, de mind közül van néhány, amelyek valóban kiemelkednek és érdemes minden filmrajongónak látni őket. Az alábbiakban bemutatjuk a világ 10 legjobb filmjét, amelyek mind különlegesek, figyelemre méltóak, és igazi mesterművek a filmművészet terén.

1. A keresztapa (1972) – 187 pont

A legismertebb és legnagyobb hatású gengszterfilm, amely az olasz maffia világát és annak kegyetlen módszereit mutatja be. Don Vito Corleone története az amerikai maffia egyik legnagyobb hatalmú családjáról szól, akik az Egyesült Államokban és világszerte is rettegett személyekké váltak. A filmben látott családi összetartás és az érdekeltségek összefonódása egy olyan atmoszférát teremt, amely minden jelenetet rendkívül izgalmassá és emlékezetessé tesz. A rendező, Francis Ford Coppola, és az eredeti regény szerzője, Mario Puzo, sikeresen adaptálták a történetet a vászonra. Marlon Brando és Al Pacino alakítása a filmtörténet egyik legnagyobb színészi teljesítménye. Az operatőr munkája, Gordon Willis mestermunkája pedig a film vizuális élményét emeli ki. A zene, amelyet Nino Rota komponált, elengedhetetlen része a film hangulatának. A Keresztapa nemcsak egy maffiafilm, hanem egy életre szóló tapasztalat, amit minden filmkedvelőnek látnia kell.

2. A remény rabjai (1994) – 186 pont

A remény rabjai Stephen King kisregénye alapján készült film, amely egy férfi, Andy Dufresne történetét meséli el, aki ártatlanul börtönbe kerül és ott próbálja túlélni a kegyetlen körülményeket. Az alkotás Tim Robbins és Morgan Freeman remek alakításával, valamint Frank Darabont rendezésével vált kultikussá. A film a börtönélet brutalitását és az emberi kitartást is bemutatja. A történet során Andy nemcsak az igazságot próbálja kideríteni, hanem emberi méltóságát is megőrzi. Az Oscar-díjak és a 7 jelölés is jól mutatják, hogy a film milyen magas művészeti szintet képvisel. A remény rabjai egy olyan film, amely mindannyiunkat arra ösztönöz, hogy soha ne veszítsük el a reményt, és mindig küzdjünk a szabadulásért.

3. A keresztapa II. (1974) – 185 pont

A Keresztapa folytatása, amely mélyebbre ás a Corleone család történetébe, és bemutatja Michael Corleone uralmát, miután apja, Vito Corleone meghal. Az új generáció már nem csupán a család irányítására, hanem a maffiavilág dominálására is törekszik. Michael azonban egyre inkább eltávolodik az emberi kapcsolatoktól, és maga is áldozatául esik a hatalom csábításának. A film számos díjat nyert, köztük a legjobb film és a legjobb rendező kategóriákban is, és Robert De Niro kiváló alakításával is elnyerte a közönség és a kritikusok elismerését.

4. Tizenkét dühös ember (1957) – 184 pont

A Tizenkét dühös ember egy igazi klasszikus, amely teljes egészében egy tárgyalóteremben játszódik, ahol a tizenkét esküdt véleménye dönthet egy fiatal fiú sorsáról, aki gyilkosság vádjával áll bíróság előtt. Az eredetileg tévéjáték formájában indult, de a filmtörténet egyik legjobb drámájává nőtte ki magát. A film rendkívül szoros feszültséget teremt, miközben a karakterek személyes előítéletei, félelmei és erkölcsi dilemmái kerülnek előtérbe. Henry Fonda emlékezetes alakítása és Sidney Lumet rendezése egy igazán maradandó élményt nyújtanak.

5. Schindler listája (1993) – 182 pont

Steven Spielberg filmje Oskar Schindler történetét dolgozza fel, aki a második világháború alatt a náci Németországban több mint ezer zsidót mentett meg a haláltáboroktól. A film rendkívül erőteljes, érzelmileg megterhelő történet, amely egyetlen ember hatalmát és bátorságát ábrázolja a legszörnyűbb körülmények között. Liam Neeson, Ben Kingsley és Ralph Fiennes rendkívüli alakításai segítenek életre kelteni ezt a történetet. A film hét Oscar-díjat nyert, köztük a legjobb film és a legjobb rendező díját is.

6. A Jó, a Rossz és a Csúf (1966) – 182 pont

Ez a spagettiwestern film a három különböző karakter történetét meséli el, akik a polgárháború idején keresnek egy elrejtett aranyat. Sergio Leone filmje egy igazi kultikus alkotás, amely a western műfaját új irányba terelte. Clint Eastwood, Eli Wallach és Lee Van Cleef felejthetetlen alakításaival és Ennio Morricone ikonikussá vált zenéjével a film mindenképpen a legjobb westernek közé tartozik.

7. A sötét lovag (2008) – 181 pont

Christopher Nolan Batman trilógiájának második része nemcsak egy szuperhősmozi, hanem egy komplex, társadalmi és pszichológiai kérdéseket feszegető alkotás is. Heath Ledger elképesztő Joker alakítása miatt a film nemcsak szórakoztató, hanem mélyebb gondolatokat is ébreszt. A sötét lovag minden idők egyik legjobb szuperhősfilmje, és egyike azoknak a filmeknek, amelyeket érdemes újra és újra megnézni.

8. A Gyűrűk Ura: A király visszatér (2003) – 181 pont

A Gyűrűk Ura trilógia befejező része, amely a legnagyobb építkezéshez és küzdelemhez vezet. A világ minden idők egyik legdrágább és legnagyobb volumenű filmjei közé tartozik. J.R.R. Tolkien könyvének adaptációja, amelyben Aragorn, Gandalf és a hősök harcolnak Szauron világuralma ellen. Peter Jackson rendezése és a rendkívüli vizuális hatások örökre meghatározták a fantasztikus filmek világát.

9. Ponyvaregény (1994) – 181 pont

Quentin Tarantino kultikus filmje, amely két bérgyilkos, Vincent és Jules életét követi, miközben egy titokzatos aktatáskát próbálnak visszaszerezni. A film Tarantino stílusában van tele váratlan fordulatokkal, szellemes párbeszédekkel és véres akciójelenetekkel. A film olyan ikonikus alakokat hozott létre, mint Uma Thurman karaktere, Mia Wallace, és minden idők egyik legjobb párbeszédét is ebben a filmben találjuk. A Ponyvaregény nemcsak egy film, hanem egy életérzés is, amely a filmkultúra meghatározó darabja.

10. Fight Club (1999) – 180 pont

David Fincher filmje, amely Chuck Palahniuk regénye alapján készült, igazi pszichológiai thriller és kultikus alkotás. A film egy férfi történetét meséli el, aki unalmas életét próbálja felpörgetni egy titkos „Fight Club” alapításával, ahol férfiak küzdenek egymással. A film mély társadalmi és pszichológiai kérdéseket vet fel, miközben egyaránt szórakoztat és provokál. Brad Pitt és Edward Norton remek alakításai mindenképpen hozzájárulnak a film sikeréhez.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük