Megoldás: miért nem látja a GetDataBack a visszaállítandó winchestert Windows 10 alatt?

Bevezetés

A GetDataBack egy népszerű adatmentő szoftver, amelyet sokan használnak fájlok visszaállítására sérült vagy formázott meghajtókról. Bár Windows XP és Windows 7 rendszeren jól működött, Windows 10 alatt problémákba ütközhetünk, például előfordulhat, hogy a program nem látja a visszaállítandó meghajtót. Nézzük meg, mi okozhatja ezt a problémát, és milyen megoldási lehetőségeink vannak.

A probléma részletezése

Van egy jogtiszta 3.03 verziójú GetDataBack program, amely XP és Windows 7 alatt megbízhatóan működött, de Windows 10-en nem ismeri fel a sérült, visszaállítandó USB-s winchestert. A partícionált meghajtókat felismeri, de a „partition table”-t elvesztett, vagy unallocated-ként látható meghajtókat nem. Érdekesség, hogy más adatkezelő programok, például a Partition Wizard látják a meghajtót, míg a GetDataBack nem.

Lehetséges okok

A következő tényezők játszhatnak szerepet abban, hogy Windows 10 alatt a GetDataBack nem látja a visszaállítandó meghajtót:

  • Windows 10 meghajtókezelési módosításai: Az újabb Windows verziók másként kezelik a sérült vagy ismeretlen fájlrendszerű meghajtókat, így a GetDataBack régebbi verziója nem biztos, hogy hozzáférést kap.
  • Partíciós tábla sérülése: Ha az NVR megformázta a meghajtót, az eredeti partíciók elvesztek, és az operációs rendszer „unallocated” területként kezeli.
  • Fájlrendszer kompatibilitási problémák: A GetDataBack régi verziói külön NTFS és FAT32 változatban léteztek. Ha rossz verzióval próbálkozunk, a program nem fogja felismerni a meghajtót.
  • USB csatlakozás és adatátvitel problémák: Az USB nem mindig a legmegbízhatóbb módja az adatmentésnek. A natív SATA kapcsolat stabilabb lehet.

Megoldási lehetőségek

A következő lépéseket érdemes kipróbálni a probléma megoldására:

1. Frissítsd a GetDataBack legújabb verziójára

A GetDataBack legújabb verziója (pl. GetDataBack Pro) már támogatja az újabb Windows verziókat és több fájlrendszert is képes kezelni. Érdemes letölteni és kipróbálni az új verziót.

2. Kapcsold közvetlenül SATA portra

Az USB kapcsolaton keresztül nem mindig lehet megfelelően elérni a meghajtót. Ha lehetőséged van rá, csatlakoztasd a HDD-t közvetlenül az alaplap SATA portjára.

3. Használj másik adatmentő programot

Ha a GetDataBack nem látja a meghajtót, próbálkozhatsz másik programmal, például:

  • R-Studio – Fejlettebb fájl-helyreállító szoftver
  • DMDE – Kifejezetten mély szintű adatmentésre fejlesztve
  • TestDisk – Parancssoros, de nagyon hatékony adatmentő
4. Ellenőrizd a meghajtó állapotát

Használj SMART diagnosztikai eszközt, például a Hard Disk Sentinel-t, hogy ellenőrizd, nincs-e hardverhiba. Ha a SMART értékek kritikus állapotot mutatnak, akkor azonnali mentést kell készíteni.

5. Bootolj egy Live Linux rendszert

Néha Linux rendszerek jobban kezelik az ilyen sérült meghajtókat. Egy Live Linux USB-vel (pl. Ubuntu, Parted Magic) megnézheted, hogy a meghajtó és az adatok elérhetők-e.

6. Próbáld ki Windows 7 vagy XP alatt

Mivel az XP alatt a GetDataBack még látta a meghajtót, érdemes egy régebbi rendszeren futtatni, ha a Windows 10 nem működik megfelelően.

Konklúzió

Ha Windows 10 alatt a GetDataBack nem látja a visszaállítandó winchestert, annak több oka lehet: az operációs rendszer újabb biztonsági és fájlrendszer-kezelési megoldásai, a meghajtó sérülése, vagy az USB-n keresztüli csatlakozás problémái. A legjobb megoldás egy újabb verzióra való frissítés, közvetlen SATA csatlakoztatás, vagy más adatmentő szoftver használata. Ha minden kötél szakad, érdemes lehet szakemberhez fordulni, hogy minimalizáljuk az adatvesztés esélyét.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük