Kevés bosszantóbb helyzet létezik annál, mint amikor egy számítógép nem indul el, és látszólag semmi sem segít a problémán. Ha bekapcsolás után a gép újraindulgat, nem ad képet, vagy egyáltalán nem reagál, több lehetséges hibaforrás is szóba jöhet. Ebben a cikkben sorra vesszük, milyen tényezők állhatnak a hiba hátterében, és milyen lépésekkel lehet kideríteni az okot, valamint megoldani a problémát.
Mi történik pontosan, amikor a számítógép nem indul el?
Ha egy PC nem indul el megfelelően, az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
- A gép bekapcsol, de pár másodperc után kikapcsol és újraindul.
- Ventilátorok elindulnak, de nincs kép és a gép nem ad hangjelzést.
- Csak a LED-ek világítanak, de semmi más nem történik.
- A bekapcsológombra nincs reakció, mintha áram sem lenne a gépben.
Most nézzük meg, milyen lépések segíthetnek a hiba diagnosztizálásában!
1. Alaplap és táp tesztelése
Első lépésként érdemes az alaplapot és a tápegységet külön-külön ellenőrizni. Ehhez vedd ki az alaplapot a házból, és egy nem vezető felületre (például faasztalra) helyezd. Csak a tápegységet és a processzort csatlakoztasd hozzá.
Próbáld meg bekapcsolni az alaplapot anélkül, hogy a házban lenne. Ha így elindul és legalább 3-4 percig stabilan működik, akkor valószínűleg a házban vagy a csatlakozásokban van a hiba. Ha továbbra is gond van, akkor haladj a következő pontokra.
2. RAM memória ellenőrzése
Fontos, hogy legalább egy RAM modul be legyen helyezve, mert anélkül a számítógép nem tud elindulni. Ha több RAM modul van, próbáld ki őket egyenként, és ellenőrizd, hogy a probléma megoldódik-e.
3. CMOS reset – BIOS beállítások alaphelyzetbe állítása
Előfordulhat, hogy a BIOS beállításai sérültek, vagy az alaplapi elem lemerült, és ez okozza a problémát. A CMOS reset elvégzéséhez:
- Kapcsold ki teljesen a gépet és húzd ki a tápkábelt.
- Vedd ki az alaplapon található CR2032 elemet.
- Várj legalább 10 percet, majd helyezd vissza az elemet.
- Indítsd újra a gépet.
Ha a CMOS reset után a számítógép elindul, akkor egy hibás BIOS beállítás lehetett a gond.
4. Tápegység feszültség ellenőrzése multiméterrel
Ha a számítógép nem stabil, vagy nem indul el, a tápegység is hibás lehet. Egy multiméter segítségével ellenőrizheted az ATX tápcsatlakozó 9-es lábán (5VSB lila vezeték), hogy megvan-e az 5V feszültség. Ha ez 4.7V alá esik, akkor a tápegység cserére szorul.
5. CPU áramellátási probléma
A leírt tünetek alapján a CPU 12V-os csatlakozása is problémát okozhat. Ha a 12V-os kábel be van dugva, a gép folyamatosan újraindul, ha viszont kihúzod, akkor el sem indul teljesen. Ez több dologra utalhat:
- Hibás tápegység, amely nem képes megfelelő feszültséget biztosítani a processzornak.
- Az alaplapon egy tápellátási áramkör meghibásodott.
- Hibás processzor vagy alaplap.
Érdemes egy másik, biztosan működő táppal kipróbálni a gépet, és ha azzal sem működik, akkor az alaplap vagy a CPU lehet a probléma forrása.
6. VGA kártya ellenőrzése
Ha a számítógép elindul, de nem ad képet, akkor a videókártya lehet a hibás. Próbáld meg az alaplapi VGA kimenetet használni (ha van ilyen), vagy egy másik kártyát behelyezni tesztelés céljából.
Összegzés
Ha a számítógép nem indul el, a hibakeresést az alapvető alkatrészekre szűkítve érdemes kezdeni. Ellenőrizd a tápegységet, a RAM modult, a BIOS beállításait és az alaplap működését. Ha a CPU 12V-os csatlakoztatása után a gép újraindulgat, akkor valószínűleg a tápegység vagy az alaplap hibás. Egy másik táp használatával vagy az alaplap és CPU cseréjével pontosabb diagnózist lehet kapni.
Remélhetőleg ezek a lépések segítenek a hiba elhárításában, és hamarosan újra működőképes lesz a számítógéped!