Az új fejhallgatók és egyéb számítógépes perifériák egyre inkább különleges funkciókkal rendelkeznek, amelyek fokozzák a felhasználói élményt. Az egyik ilyen érdekes tulajdonság a fejhallgatók világításának vezérlése. A Yenkee COMMANDER fejhallgató például rendelkezik egy olyan kapcsolóval, amellyel be- és kikapcsolhatjuk a világítást. Azonban egyes felhasználók észlelhetnek egy különös jelenséget: még akkor is, ha a világítás ki van kapcsolva a fejhallgatón, a számítógép leállása után a LED-ek világítanak tovább. Miért történik ez, és hogyan orvosolhatjuk a problémát? Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk ezt a kérdést, és segítséget nyújtunk a probléma megoldásában.
Mi okozza a fejhallgató világításának problémáját?
A probléma oka valójában a számítógép USB portjaiban keresendő. A legtöbb modern számítógép, különösen az újabb alaplapok, lehetővé teszik, hogy a számítógép áramot szolgáltasson az USB portoknak még akkor is, amikor a gép kikapcsolt állapotban van. Ezt az áramellátást az alaplap beállításai szabályozzák, és lehetőséget ad arra, hogy például az USB portokon keresztül csatlakoztatott eszközök, mint a billentyűzetek vagy egerek, felébreszthessék a számítógépet. Azonban ebben az állapotban a Yenkee COMMANDER fejhallgató világítása is aktív marad, még akkor is, ha a világítást kikapcsoltuk a kapcsolóval.
Miért nem működik a kapcsoló a gép kikapcsolása után?
A kapcsoló, amely a fejhallgató világítását vezérli, nem szakítja meg fizikailag az áramellátást. Ehelyett a kapcsoló logikailag vezérli a világítás bekapcsolását és kikapcsolását, egy olyan parancsot adva a számítógépen futó szoftvernek, amely a LED-ek működését irányítja. Amikor a számítógép kikapcsol, a szoftver már nem fut, így a világítás az utolsó parancs szerint marad bekapcsolva. Ennek eredményeként, még ha a kapcsolót kikapcsoljuk is, a fejhallgató világítása továbbra is működni fog.
Miért nem tudom kikapcsolni a világítást a kapcsolóval, ha a gép áram alatt van?
Ha a gép áram alatt van, de a fejhallgató világítása nem kapcsolható ki a kapcsolóval, az a fent említett okból történik. Mivel a világítást nem egy fizikailag elvágott áramkör vezérli, hanem a számítógépen futó szoftver irányítja, a világítás nem reagál a kapcsoló parancsaira, ha a szoftver nem működik. Az egyetlen megoldás ebben az esetben az, hogy az USB portok áramellátását teljesen megszüntetjük, így megszűnik az áramforrás a fejhallgató számára, és a világítás automatikusan kikapcsol.
Hogyan oldhatom meg a világítási problémát?
Az egyik legegyszerűbb megoldás a probléma orvoslására, ha kikapcsoljuk az USB portok áramellátásáért felelős beállítást a BIOS-ban. Az alaplapok többsége lehetővé teszi, hogy letiltsuk az „Always On USB” vagy „Wake from USB” funkciókat, amelyek lehetővé teszik az USB eszközök számára, hogy áramot kapjanak, még akkor is, amikor a számítógép kikapcsol. Ha ezt a beállítást kikapcsoljuk, akkor a számítógép kikapcsolása után az USB portok nem kapnak áramot, és így a fejhallgató világítása sem fog működni.
A BIOS beállítás módosítása
A BIOS-ban való beállítás módosítása a következő lépésekben történhet:
- Indítsd újra a számítógépet, és lépj be a BIOS-ba (általában az F2 vagy DEL gombokkal).
- Keresd meg az „USB Configuration” vagy hasonló nevű beállítást.
- Kapcsold ki az „Always On USB” vagy „Wake from USB” opciókat. Ezek a beállítások eltérhetnek az alaplap típusától függően, de általában valami hasonló néven találhatóak.
- Mentsd el a változtatásokat, és indítsd újra a számítógépet.
Miután elvégezted ezeket a módosításokat, a fejhallgató világítása csak akkor fog működni, ha a számítógép be van kapcsolva, és nem marad világítani a kikapcsolás után.
Mi a teendő, ha nem akarod kikapcsolni az USB portok áramellátását?
Ha nem szeretnéd teljesen kikapcsolni az USB portok áramellátását, akkor egy másik egyszerű megoldás, ha a fejhallgatót kihúzod az USB portból egy pillanatra. Ez is megszünteti az áramellátást, és a világítás kikapcsol.
Összegzés
A Yenkee COMMANDER fejhallgató világításának problémája gyakran a számítógép USB portjainak áramellátásával kapcsolatos beállításokban keresendő. Ha a világítást nem tudjuk kikapcsolni, annak oka, hogy a kapcsoló nem szakítja meg fizikailag az áramellátást, hanem a szoftver vezérli azt. A probléma megoldása érdekében érdemes kikapcsolni az USB portok áramellátását a BIOS-ban, vagy ha ez nem kívánatos, akkor egyszerűen kihúzni a fejhallgatót az USB portból. Ezzel megszüntethetjük a problémát, és biztosíthatjuk, hogy a világítás csak akkor működjön, amikor valóban szükség van rá.