Asus ROG Strix laptop GPU ventilátor probléma – miért nem forog?

Az Asus ROG Strix laptopok kimagasló teljesítményükről és gamer közösségben elismert hardverükről híresek. Azonban előfordulhatnak olyan problémák, amelyek zavart okoznak a felhasználók számára. Egy ilyen jelenség az, amikor a laptop GPU ventilátora soha nem kezd el forogni, még akkor sem, ha a grafikus kártya hőmérséklete jelentősen megnövekszik. Ez sokak számára aggodalomra adhat okot, hiszen a megfelelő hűtés elengedhetetlen a stabil működéshez és a hardver hosszú élettartamához.

Mi okozhatja a GPU ventilátor leállását?

Amikor egy Asus ROG Strix G712RM laptopnál azt tapasztaljuk, hogy a GPU hőmérséklete emelkedik, de a hozzá tartozó ventilátor mégsem forog, több tényezőt is érdemes ellenőrizni. Először is meg kell bizonyosodni arról, hogy a ventilátor egyáltalán működőképes-e, vagy csupán egy szoftveres beállítás akadályozza meg a működését.

1. Nincs aktív GPU használat

A modern gaming laptopok gyakran dinamikusan váltanak az integrált és a dedikált grafikus kártya között, attól függően, hogy éppen milyen feladatot végez a rendszer. Ha az Nvidia vezérlőpulton az Optimus technológia aktív, vagy ha az Armoury Crate szoftverben az „Eco” mód van kiválasztva, akkor a rendszer az integrált GPU-t részesíti előnyben, így a dedikált GPU inaktív maradhat. Ez esetben természetes, hogy a GPU ventilátor nem indul el, mivel a grafikus kártya nincs terhelés alatt.

2. Energiagazdálkodási beállítások

A Windows energiagazdálkodási beállításai szintén szerepet játszhatnak ebben a jelenségben. A teljesítmény-szabályozó csúszka beállítása (legjobb akkumulátor üzemidő és legjobb teljesítmény között) befolyásolhatja, hogy a rendszer milyen módon kezeli a GPU működését. Ha a legjobb akkumulátor üzemidő van kiválasztva, akkor a rendszer mindent megtesz annak érdekében, hogy csökkentse az energiafelhasználást, akár azzal is, hogy nem aktiválja a dedikált GPU-t.

3. Szoftveres kommunikációs hiba

Ha a ventilátor valóban nem forog még akkor sem, amikor a GPU hőmérséklete eléri vagy meghaladja a 80°C-ot, akkor valószínű, hogy egy szoftveres hiba miatt a rendszer nem tudja megfelelően lekérdezni a ventilátor állapotát. Ilyenkor érdemes ellenőrizni, hogy az Armoury Crate és az Nvidia vezérlőpult megfelelően működik-e.

Hogyan ellenőrizheted, hogy tényleg nem forog-e a ventilátor?

Ha a szenzor 0 RPM-et jelez, de mégis úgy érzed, hogy a GPU hőmérséklete nem emelkedik extrém magasra, akkor lehet, hogy a ventilátor fizikailag forog, de a szenzor hibásan kommunikál.

  • Helyezd a kezed a laptop hátsó vagy oldalsó szellőzőnyílásához, és érezd meg, hogy távozik-e forró levegő.
  • Próbálj meg egy ventilátor sebességmérő szoftvert (pl. HWMonitor, MSI Afterburner), és nézd meg, hogy ezek észlelik-e a ventilátor működését.
  • Indítsd újra a laptopot, és figyeld meg, hogy a ventilátor elindul-e a boot folyamat során.

Lehetséges megoldások

1. Az Armoury Crate és az Nvidia beállításainak ellenőrzése

Az Armoury Crate szoftverben válts teljesítményorientált módba (Turbo vagy Performance mód), és kapcsold ki az Eco módot. Az Nvidia vezérlőpultban állítsd a GPU használatát dedikált GPU-ra, így biztosíthatod, hogy a rendszer ne az integrált grafikát használja.

2. Hőmérséklet figyelése és terheléses teszt

Futtass egy terheléses tesztet, például a FurMark vagy az 3DMark segítségével. Ha a GPU terhelés hatására eléri a magasabb hőmérsékletet (80-90°C), de a ventilátor továbbra sem indul be, akkor valószínűleg valamilyen hibával állsz szemben.

3. BIOS és illesztőprogram frissítés

Előfordulhat, hogy egy elavult BIOS verzió vagy hibás illesztőprogram okozza a problémát. Látogass el az Asus hivatalos weboldalára, és töltsd le a legújabb BIOS frissítést, valamint a legfrissebb chipset és GPU illesztőprogramokat.

4. Hardveres hiba kizárása

Ha egyik megoldás sem segít, akkor lehetséges, hogy a ventilátor fizikailag meghibásodott vagy a csatlakozója meglazult. Ebben az esetben érdemes szakszervizhez fordulni a probléma diagnosztizálásához.

Összegzés

Az Asus ROG Strix G712RM laptop GPU ventilátorának működésképtelensége nem mindig jelent hardveres hibát. Gyakran csupán az energiagazdálkodási beállítások vagy szoftveres konfigurációk akadályozzák meg a működését. Érdemes végigmenni az összes lehetséges megoldáson, hogy kiderüljön, mi okozza a problémát. Ha a ventilátor a terhelés ellenére sem indul be, és a hőmérséklet veszélyesen magasra emelkedik, akkor mindenképpen ajánlott szakemberhez fordulni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük