Sci-fi ihlette jelenséget figyeltek meg a csillagászok egy távoli bolygón

A csillagászat területén egyre több olyan felfedezés történik, amelyek a sci-fi világát idézik, és a Tylos (más néven WASP-121b) bolygó esetében egy újabb ilyen meglepő felfedezésről van szó. Az exobolygó légköre annyira különleges és összetett, hogy az emberiség eddigi bolygókkal kapcsolatos elképzeléseit is alapjaiban rengetheti meg. Az első, a Naprendszeren kívüli bolygók légköri elemzésére tett kísérletek során a csillagászok nemcsak érdekes adatokat gyűjtöttek, hanem egy sci-fi ihlette jelenséget is megfigyeltek, ami valósággal megdöbbentette a kutatókat.

A Tylos bolygó felfedezését 2016-ban jelentették be, és már akkor is különleges jellemzőkkel bírt. Az exobolygó a Naprendszerünktől 880 fényévre található, és egy gázóriás, amely rendkívül közel kering a csillagához, mindössze 1,3 nap alatt tesz meg egy kört körülötte. Ez a közelség már önmagában is izgalmas, mivel a bolygó a Roche-határhoz közel helyezkedik el, ahol a csillagok árapályerői képesek szétszedni a hozzá közeli égitesteket. A Tylos a csillagához való közelsége miatt rendkívül forró, a hőmérséklete a fotoszférikus szinten meghaladja a 2400 Celsius-fokot, ami összehasonlítva a Vénusz hőmérsékletével, valóban extrém érték.

A Tylos atmoszférájának különleges felépítése

Most először sikerült teljes mértékben feltérképezni az exobolygó légkörét, és a csillagászok a VLT (Very Large Telescope) segítségével készítettek 3D-s képet a bolygó atmoszférájáról. Az elemzés során megdöbbentő és sci-fi-szerű jelenségeket figyeltek meg, amelyek új szemléletet hozhatnak a bolygók légköri viselkedéséről. A Tylos atmoszférája rendkívül összetett, három különböző rétegből áll, amelyek mindegyike eltérő módon reagál a szelek és az időjárás hatásaira. A légkörben zajló események különös, ismeretlen jelenségeket eredményeznek, amelyek eddig csak sci-fi filmekben voltak elképzelhetőek.

Mi teszi különlegessé a Tylos légkörét?

A Tylos légköre a bolygó különleges fizikai tulajdonságainak következménye. Az atmoszféra alsó rétegeiben vas áramlik, amit a szelek hajtanak. A középső rétegben a nátriumot viszik a szelek a bolygó nappali oldaláról az éjszakai oldalra, mivel a Tylos mindig ugyanazt az oldalát fordítja a csillag felé. A felső rétegben a hidrogén mozgását figyelték meg, amely szintén hozzájárul a bolygó rendkívüli légköri dinamikájához.

Az exobolygó légkörében zajló intenzív szelek és viharok

Az egyik legérdekesebb jelenség, amit a csillagászok megfigyeltek, az az, hogy a bolygó légköre olyan intenzív szelek és viharok által formálódik, amelyek még a Naprendszer legerősebb hurrikánjainál is erősebbek. Az exobolygó légkörében kialakuló futóáramlások (keskeny vonalakban mozgó légáramlatok) szinte az egész bolygót beborítják, és ezek az áramlatok elképesztő sebességgel és erővel mozgatják körbe az atmoszférában található anyagokat. A kutatók szerint még a Naprendszerben tapasztalt leghevesebb viharok is eltörpülnek ehhez képest.

Új kutatási irányok és a jövőbeli felfedezések

Ez a felfedezés új perspektívát adhat a bolygók légköri viselkedésének megértésében, és lehetőséget ad arra, hogy további kutatásokat végezzenek az exobolygókon előforduló különböző jelenségekről. A jövőben az egyre fejlettebb teleszkópok segítségével még több ilyen jelenséget figyelhetünk meg, és ezáltal még jobban megérthetjük a távoli világok működését. Az ESO (Európai Déli Obszervatórium) már építi az Extreme Large Telescope (ELT) nevű óriástávcsövet, amely az univerzum legelső galaxisainak és fekete lyukainak tanulmányozásában is fontos szerepet játszhat.

Ez a felfedezés tehát nemcsak azt mutatja meg, hogy milyen elképesztő világok léteznek a Naprendszeren kívül, hanem azt is, hogy az ilyen bolygók légköre sokkal bonyolultabb és váratlanabb viselkedést mutathat, mint azt korábban gondoltuk volna. A jövőben ezek a kutatások még több titkot árulhatnak el a galaxisunk távoli világairól.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük