A TSMC új horizontot nyit: Érkeznek az 1,4 nanométeres chipek a jövő eszközeibe

A tajvani TSMC, a világ egyik meghatározó félvezetőgyártó óriása, bepillantást engedett a processzorfejlesztés következő nagy lépcsőfokába. A vállalat tervei szerint egy új, forradalmi gyártási eljárást vezetnek be, amely lehetővé teszi az 1,4 nanométeres (nm) csíkszélességű chipek előállítását. Ez a technológiai ugrás várhatóan jelentős előnyökkel jár majd a sebesség és az energiafelhasználás terén a jelenlegi csúcskategóriás lapkákhoz képest is.

A nanométerben mért érték a processzorokon található tranzisztorok méretére és sűrűségére utal. Minél kisebb ez a szám, annál több tranzisztort lehet elhelyezni ugyanakkora szilíciumlapkán. Ez közvetlenül befolyásolja a processzor teljesítményét – több tranzisztor több művelet elvégzését teszi lehetővé rövidebb idő alatt –, valamint az energiahatékonyságát, mivel a kisebb komponensek jellemzően kevesebb energiát fogyasztanak.

A TSMC előrejelzése szerint az 1,4 nm-es technológiával készülő chipek tömeggyártása 2028-ban kezdődhet meg. Ez az új eljárás a várakozások szerint mintegy 20%-kal nagyobb tranzisztorsűrűséget kínálhat majd a megelőző, 2 nm-es generációhoz képest. Bár a konkrét teljesítménynövekedés még nem számszerűsíthető pontosan, az iparági fejlődési trendek alapján akár 30%-os sebességnövekedés és 60%-os hatékonyságjavulás is elképzelhető a jelenleg csúcskategóriásnak számító (jellemzően 3 nm-es) lapkákhoz viszonyítva.

Jelenleg az olyan piacvezető vállalatok, mint az Apple, a TSMC 3 nm-es technológiáját használják csúcskészülékeikben, és ez várhatóan a közeljövőben még így is marad. Ez azt jelenti, hogy a most bejelentett 1,4 nm-es technológia valós megjelenésére a fogyasztói eszközökben még több évet kell várnunk, de az irány egyértelmű: egyre gyorsabb és takarékosabb processzorok felé haladunk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük