A Meta, az Instagramon már bevált fokozott védelmi intézkedéseket most kiterjeszti a Facebookra és a Messengerre is, kifejezetten a tizenéves felhasználók biztonságának növelése érdekében. Az új, korlátozásokkal ellátott fióktípusok bevezetése elsőként az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában és Kanadában kezdődik meg, de a vállalat tervezi a további régiókra való kiterjesztést is a jövőben.
Az Instagramon tavaly szeptember óta a 18 év alattiak profiljai alapértelmezetten privát beállításokkal rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy üzeneteket csak jóváhagyott vagy már meglévő kapcsolataiktól fogadhatnak, és a fiókjaik tartalma nem látható bárki számára. A Meta célja, hogy a jövőben automatikusan ezekbe a védett fiókokba sorolja a fiatalokat a Facebookon és a Messengeren is. Fontos kitétel, hogy a 16 éven aluliaknak szülői jóváhagyásra van szükségük, ha módosítani szeretnék ezeket az alapbeállításokat.
A szülők számára is bővített felügyeleti eszközök állnak rendelkezésre. Ezekkel nyomon követhetik, kikkel lép kapcsolatba gyermekük a platformokon, és különböző korlátokat állíthatnak be az alkalmazások használatára, például időkorlátokat szabhatnak. A rendszer emlékeztetőket is küld a tizenéveseknek, ha a képernyőidejük meghaladja az egy órát, ösztönözve őket a szünet tartására. Az Instagramon bevezetett további korlátozás, hogy 16 éven aluliak szülői engedély nélkül nem indíthatnak élő közvetítést. Mindezek a szabályok és eszközök hamarosan a Facebookon és a Messengeren is érvénybe lépnek.
Bár a Meta platformjai (és a TikTok is) hivatalosan 13 éves kortól engedélyezik a regisztrációt, ennek ellenőrzése a gyakorlatban kihívást jelent. Az új intézkedések részben azt követően léptek életbe, hogy a cég korábban leállította egy kifejezetten gyerekeknek szánt Instagram-verzió fejlesztését. A Meta közlése szerint már 54 millió tinédzsert sikerült átvezetni az új, biztonságosabb fióktípusba az Instagramon. Egy független, Ipsos által készített felmérés pedig azt mutatta, hogy a 13-15 éves korosztály 97%-a bekapcsolva hagyja a védelmi funkciókat, és a megkérdezett szülők 94%-a is hasznosnak tartja ezeket az újításokat.