Az állatvilágban gyakran a hímeké a vezető szerep, de a kongói esőerdőkben élő bonobók társadalma eltér ettől a mintától. Egy friss kutatás szerint, amelyet a Harvard Egyetem tudósai végeztek, a nőstény bonobók képesek összefogással felülkerekedni a hímeken, jelentősen befolyásolva a közösség életét. Ez a viselkedés meglehetősen szokatlan az emberszabású majmok között.
A Communications Biology szaklapban publikált eredmények három évtizednyi adat elemzésén alapulnak, amely hat vadon élő bonobó közösség megfigyeléséből származik. A kutatók 1786 hím-nőstény konfliktust elemeztek, és megállapították, hogy az esetek több mint 60 százalékában (1099 alkalommal) a nőstények kerültek ki győztesen. A siker kulcsa a nőstények közötti szövetségek kialakítása volt; a győzelmek 85 százalékánál ilyen együttműködés volt megfigyelhető.
Ezek a női ‘bandák’ nem feltétlenül rokoni kapcsolatokon alapulnak, hanem közös célok mentén szerveződnek. Gyakran egy hím agresszív fellépése váltja ki az azonnali és erőteljes közös választ, amelynek hangereje rendkívüli lehet. Ez a fajta kooperáció teszi lehetővé számukra, hogy sikeresen lépjenek fel a náluk fizikailag erősebb hímekkel szemben. Martin Surbeck, a kutatás egyik vezetője szerint ez az első ismert bizonyíték arra, hogy a női összefogás képes lehet megváltoztatni a sok emlőstársadalomra jellemző, hímek által dominált hatalmi struktúrát.
Ennek az együttműködésnek köszönhetően a nőstények magas státuszt érnek el a csoporton belül, beleszólást nyerve a szabályok alakításába, az erőforrások elosztásába és a párválasztásba. Bár a hímek mintegy 70 százalékát képesek voltak a hierarchiában maguk mögé utasítani, a kutatók hangsúlyozzák, hogy ez inkább egyfajta hatalmi egyensúlyt jelent, nem pedig a nőstények abszolút uralmát.
A nőstények pozícióját tovább erősíti a rejtett ovulációjuk, ami megnehezíti a hímek számára a párzások monopolizálását, így nagyobb befolyást biztosít a nőstényeknek az utódnemzés felett. Hogy pontosan miért alakult ki ez az egyedülálló társadalmi dinamika éppen a bonobóknál, az további kutatások tárgyát képezi.