Globális 5G előretörés mellett Magyarországon a piac átalakulása van fókuszban

Bár az 5G technológia globális térnyerése küszöbön áll, és a következő évben várhatóan átveszi a vezető szerepet a 4G-től a mobil szélessávú kapcsolatok terén, a nemzetközi távközlési piac továbbra is kihívásokkal néz szembe. Egy friss PwC kutatás szerint az 5G előfizetések száma 2023 és 2028 között megnégyszereződhet, elérve a 7,5 milliárdot is, ami jelentős növekedést vetít előre.

Ugyanakkor a teljes távközlési piac előfizetői számának bővülése visszafogott marad: a mobil szegmens évente várhatóan 4,3%-kal, a vezetékes szélessáv 3,8%-kal nőhet 2028-ig, míg a vezetékes hangpiac 1,8%-os éves csökkenést mutathat. Regionálisan eltérő a kép, a vezetékes kapcsolatok terén India (17,2%), Nigéria (9,2%) és Malajzia (9%) kiemelkedő növekedést produkálhat.

Magyarországon a piac telítettsége miatt jelentős új ügyfélszerzésre már nem számíthatnak a szolgáltatók. Hazánkban a figyelem inkább a piaci konszolidációra irányul, különösen a vezetékes szegmensben. Ennek látványos lépése volt, hogy a 4iG csoport megszerezte a Digi Távközlési Kft.-t és a Vodafone Magyarországot, melyek integrációja jelenleg is zajlik. Ez a folyamat potenciálisan csökkentheti a szolgáltatói verseny intenzitását egyes földrajzi területeken, ahogy arra az NMHH márciusi felmérése is utal, mely szerint tavaly a háztartások többségében (54%) két vezetékes szolgáltató volt elérhető.

A konszolidáció mellett egy másik meghatározó trend az infrastruktúra leválasztása. Várhatóan a Magyar Telekom is külön cégbe szervezi passzív mobilhálózati elemeit, így a CETIN, a Vantage Towers és a Pro-M mellett egy negyedik szereplő jelenik meg a mobilhálózati infrastruktúra piacon, miközben a kereskedelmi mobilszolgáltatók száma háromra csökkent a DigiMobil kivonulásával.

Bár az 5G hálózatok fejlesztése új lendületet adhat a versenynek, Kerekes Antal (PwC) szerint komoly kihívást jelent még az ügyfelek edukációja, mind a szolgáltatóváltási hajlandóság, mind a rendelkezésre álló technológiai lehetőségek kiaknázása terén Magyarországon.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük