Hogyan kerülik meg az amerikai cégek a kínai büntetővámokat Tajvanon keresztül?

A Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi konfliktus jelentős bizonytalanságot teremtett a globális technológiai piacon, különösen a félvezetőiparban érdekelt vállalatok számára. Válaszlépésként Kína komoly büntetővámokat vezetett be számos, az USA-ból származó termékre, ami alapvetően befolyásolta a nemzetközi ellátási láncokat.

A félvezetőgyártás rendkívül komplex folyamat, amely gyakran több ország együttműködését igényli. A vámháború kirobbanása után kulcskérdéssé vált, hogyan alkalmazandók az új szabályok erre az összetett rendszerre. Kína egyértelművé tette álláspontját: egy félvezető áramkör származási helye az az ország, ahol annak alapját képező szilíciumostyát legyártották. Ez a döntés különösen annak fényében lényeges, hogy Peking 125%-os büntetővámot vetett ki az amerikai importcikkekre.

Ez a szabályozás gyakorlatilag egy kiskaput nyitott számos amerikai technológiai óriás, például az AMD, a Qualcomm vagy az Nvidia számára. Mivel ezek a vállalatok gyakran a világ legnagyobb bérgyártójával, a tajvani TSMC-vel (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) állíttatják elő chipjeiket, és a szilíciumostyák így Tajvanon készülnek, a Kínába behozott kész termékek tajvani eredetűnek számítanak. Ennek köszönhetően mentesülnek az Egyesült Államokra kivetett magas vámok alól (feltéve, ha nem esnek egyéb kereskedelmi korlátozások, például embargó alá). Ezt az értelmezést a Kínai Félvezetőipari Szövetség (CISA) is megerősítette.

Bár elméletileg az ellenkező helyzet is elképzelhető lenne – azaz amerikai gyártású ostyára épülő, de Kínában összeszerelt chip vámkötelessé válása –, a gyakorlatban a jelenlegi szabályozás Kínának kedvez. Ennek oka Tajvan kiemelkedő részesedése a globális félvezetőgyártási kapacitásból az Egyesült Államokhoz képest.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük