Az IBM leleplezte legújabb nagyszámítógépét, a z17 mainframe-et, amelyet kifejezetten a nagy erőforrásigényű mesterséges intelligencia (AI) feladatokra terveztek. Ez az új generáció a három évvel korábban bemutatott z16 utódjaként érkezik, és jelentős előrelépéseket hoz az AI alkalmazások, különösen a komplex modellek helyi futtatása terén.
A z17 lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy a legösszetettebb generatív AI modelleket és az agentikus AI rendszereket közvetlenül a saját infrastruktúrájukon belül futtassák. Ez biztosítja a szükséges teljesítményt és adatvédelmet, amire a modern AI munkafolyamatokhoz szükség van.
A rendszer szívében az új generációs Telum II processzor dolgozik. Ez a chip az IBM szerint 50%-os teljesítménynövekedést kínál elődjéhez képest, napi szinten akár 450 milliárd logikai következtetés elvégzésére képes. A Samsung 5 nm-es technológiájával gyártott Telum II nyolc darab, egyenként 5,5 GHz-en működő processzormagot, megnövelt kapacitású (360 MB L3, 2,88 GB L4) virtuális gyorsítótárakat és egy új adatfeldolgozó egységet (DPU) is tartalmaz az IO és AI műveletek hatékonyabb kezelésére.
A számítási kapacitás tovább növelhető az opcionális, PCIe csatolófelületű Spyre gyorsítókártyák segítségével. Ezek a 32 processzormagot tartalmazó kártyák ugyanazokkal az AI-gyorsítókkal rendelkeznek, mint a Telum II központi egység, így nemcsak a teljesítmény skálázhatóságát biztosítják, hanem több AI modell párhuzamos futtatását és szélesebb körű felhasználási lehetőségeket is kínálnak.
Az IBM tervei szerint a z17 mainframe-ek szállítása június közepén kezdődik, míg a Spyre gyorsítókártyák várhatóan az év utolsó negyedévében válnak elérhetővé a piacon.