Az Nvidia komoly pénzügyi következményekkel néz szembe, miután az Egyesült Államok szigorította a Kínába irányuló, mesterséges intelligencia célú chipek exportjára vonatkozó szabályokat. A lépés jelentős bevételkiesést jelent a vállalat számára.
A vállalat közleménye szerint a jelenlegi negyedévben várhatóan 5,5 milliárd dollárral csökken a tervezett árbevétel. Ez közvetlenül az H20 processzorok kínai értékesítésének leállításához köthető, amelyeket az Nvidia kifejezetten a korábbi exportelőírások figyelembevételével, a nagy teljesítményű Hopper chipek módosításával hozott létre a kínai piacra. Az H20 lényegében a globális piacra szánt chipek csökkentett képességű változata volt, alacsonyabb memória-sávszélességgel és korlátozottabb skálázhatósággal. Ennek ellenére tavaly nagy kínai technológiai vállalatok, köztük a Tencent, az Alibaba és a ByteDance is jelentős mennyiséget vásároltak belőle.
Az amerikai kormányzat április 9-én értesítette az Nvidiát, hogy az H20 és hasonló chipek esetében fennáll a kockázat, hogy azokat a kínai hadsereg használná fel szuperszámítógépekben. Emiatt április 14-től speciális kereskedelmi licenc nélkül tilos ezeknek a termékeknek Kínába történő exportja.
Kína korábban az Nvidia negyedik legjelentősebb piaca volt, hozzávetőlegesen 17 milliárd dolláros bevételt generálva az előző üzleti évben. A most bejelentett 5,5 milliárd dolláros negyedéves bevételcsökkenés a már legyártott, de a korlátozás miatt Kínában gyakorlatilag eladhatatlanná vált H20 készletekhez és a felvett, de nem teljesíthető megrendelésekhez kapcsolódik. Információk szerint az Nvidia az év eleje óta mintegy 18 milliárd dollár értékű megrendelést vett fel ezekre a chipekre kínai partnerektől.
Piaci elemzők szerint az intézkedés a helyi kínai gyártóknak, különösen a Huawei-nek kedvezhet. A cég Ascend nevű mesterséges intelligencia processzorai egyre versenyképesebbek, és a piaci részesedésük növekedésével párhuzamosan a fejlesztési képességeik is javulhatnak.