Kereskedelmi feszültségek: Apple Indiából importál iPhone-okat az USA-ba a kínai vámok miatt

Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségek jelentős mértékben átformálják a globális ellátási láncokat, ami különösen érinti az olyan óriáscégeket, mint az Apple. Mivel a vállalat termékeinek, köztük a népszerű iPhone okostelefonoknak a gyártása nagymértékben Kínára támaszkodik, az amerikai kormány által bevezetett büntetővámok komoly kihívást jelentenek. Ezek a tarifák jelentősen megdrágíthatják a Kínából származó importált termékeket az Egyesült Államokban.

Ennek a helyzetnek az ellensúlyozására az Apple egyre inkább India felé fordult, szorosabbra fűzve kapcsolatait az ottani gyártópartnereivel, mint a Foxconn és a Tata. Ezek az indiai üzemek, amelyek korábban főként a helyi piacot látták el, most kulcsszerepet játszanak az Apple globális stratégiájában. Egy friss, nagyszabású logisztikai művelet keretében az Apple jelentős mennyiségű, Indiában raktározott iPhone-t szállíttatott légi úton az Egyesült Államokba. Becslések szerint mintegy 600 tonna készülékről van szó, ami hozzávetőlegesen 1,5 millió darab telefont jelent, és hat darab, egyenként 100 tonna kapacitású teherszállító repülőgéppel juttatták célba. A gyors lebonyolítást egy rendkívül felgyorsított, mindössze hatórás vámeljárás is segítette Csennaiban, szemben a szokásos harminc órával.

Bár Indiára is vonatkoznak amerikai importvámok, azok mértéke (26%) lényegesen alacsonyabb, mint a Kínából érkező árukra kivetett tarifák, ráadásul alkalmazásukat egy 90 napos időszakra fel is függesztették. Jelenleg India adja az Apple éves szinten körülbelül 220 millió darabos iPhone-szállításának nagyjából ötödét, a készülékek többsége továbbra is Kínában készül. Az Apple folyamatosan bővíti indiai gyártókapacitását: jelenleg három gyár működik aktívan, és további kettő építése van folyamatban.

Felmerült az a lehetőség is, hogy az iPhone gyártását az Egyesült Államokba helyezzék át. Azonban elemzők szerint ez jelentős költségnövekedéssel járna. Nem csupán a magasabb amerikai munkabérek (becsült +25%) drágítanák a gyártást, hanem az is, hogy az alkatrészek jelentős része továbbra is Kínából érkezne, ami összességében akár 90%-kal is megnövelheti egy Amerikában összeszerelt iPhone előállítási költségét.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük