A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) egy tavaly ősszel készült felmérése mélyére ásott annak, hogyan viszonyulnak a magyar tizenévesek a mesterséges intelligenciához (MI). A kutatás kifejezetten a 13-16 éves korosztály nézeteit és tapasztalatait térképezte fel ebben a gyorsan fejlődő technológiai témában.
Az 1197 fiatal részvételével zajlott vizsgálatból kiderült, hogy az MI ismertsége szinte teljes körű (97,8%) ebben a korcsoportban, a legtöbben a közösségi médián keresztül találkoztak a fogalommal. Még ennél is figyelemreméltóbb a technológia kipróbálásának robbanásszerű növekedése: míg 2023-ban a megkérdezettek 37%-a, addig 2024-re már több mint 77%-uk használt valamilyen MI-alapú alkalmazást. Az adatokból az is látszik, hogy az idősebb tinédzserek aktívabbak: a 16 évesek 85%-a használ MI-t, szemben a 13 évesek 69%-ával.
A mesterséges intelligencia megítélése összességében pozitív: a válaszadók több mint kétharmada (70,7%) hasznosnak tartja azt az emberiség szempontjából, míg csupán 3,8% vélekedett ennek ellenkezőjéről. Ugyanakkor jelentős nemek közötti különbség figyelhető meg: a fiúk (83%) sokkal inkább látják az MI előnyeit, mint a lányok (62%). A bizonytalanság is nagyobb a lányok körében, közel 35%-uk nem tudott vagy akart állást foglalni a hasznosság kérdésében, míg a fiúknál ez az arány csak 13,5% volt.
Arra a kérdésre, hogy miben látják az MI legnagyobb előnyeit, a legtöbben azt emelték ki, hogy megkönnyíti a mindennapi életet (38,4%). Szintén fontos szempont volt, hogy a gépek fáradhatatlanul, folyamatosan képesek dolgozni (24,5%), valamint hogy gyorsabbak és hatékonyabbak az embernél (18,5%).
Az esetleges hátrányok között a fiatalok leginkább a munkahelyek elvesztésének veszélyét (29,6%) és az emberi kapcsolatok potenciális sérülését (23,6%) említették. Kisebb arányban, de megjelentek a biztonsági kockázatok (19%) és az MI ellenőrizhetetlenségével kapcsolatos aggodalmak (9,9%) is.