Egy áttörést jelentő vérvizsgálat van kifejlesztés alatt, amely mesterséges intelligencia alkalmazásával képes lehet forradalmasítani a daganatos megbetegedések korai felismerését. Ez a módszer kiválthatná a kellemetlen, invazív diagnosztikai eljárásokat, és már a tünetek megjelenése előtt jelezhetné a veszélyt.
A brit nemzeti egészségügyi szolgálat (NHS) nagyszabású kísérletet tervez közel 8000 páciens részvételével. Amennyiben a tesztek igazolják a módszer hatékonyságát, az egy széles körben alkalmazható rákszűrési eszközzé válhat, amely emberek milliói számára teheti feleslegessé az invazív beavatkozásokat, mint például a biopsziát.
A technológia lényege, hogy a vérmintában található mikro-RNS-eket elemzi. Ezt követően a mesterséges intelligencia azonosítja a potenciális daganatot és annak valószínűsíthető helyét a szervezetben. A kezdeti eredmények rendkívül biztatóak: a rendszer a 12 leggyakoribb és legveszélyesebb ráktípus korai stádiumát képes felismerni, lenyűgöző, 99 százalékos pontossággal. A fejlesztés egy brit biotechnológiai cég, az Xgenera, valamint a Southamptoni Egyetem együttműködésének eredménye.
Szakértők szerint az új eljárás előnye, hogy várhatóan költséghatékony, gyors és széles körben alkalmazható lesz. Optimista becslések szerint akár két éven belül bevezetésre kerülhet a brit egészségügyben a rákgyanús esetek kivizsgálásánál. Ez megnyithatja az utat olyan lakossági szűrőprogramok előtt is, amelyekkel évekkel a klinikai tünetek megjelenése előtt azonosíthatóvá válna a daganatos megbetegedés kockázata.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)