A James Webb pontosította egy Föld-közeli aszteroida méretét és pályáját

Egy nemrég felfedezett égitest, a 2024 YR2 jelű aszteroida keltett figyelmet a csillagászok körében, miután a kezdeti számítások felvetették egy esetleges földi becsapódás lehetőségét 2032-ben. Bár ez a kockázat kezdetben nem volt elhanyagolható, a folyamatos megfigyelések jelentősen csökkentették ennek valószínűségét.

A legfrissebb adatokat a James Webb Űrteleszkóp szolgáltatta, amely sikeresen megfigyelte a viszonylag kicsi objektumot. A Webb mérései alapján pontosították az aszteroida méretét: az égitest átmérője 53-67 méter között lehet, ami körülbelül egy tízemeletes épület magasságának felel meg. Ez a mérés jelentős előrelépés a korábbi, földi teleszkópokon alapuló becslésekhez képest. Érdekesség, hogy a 2024 YR2 a legkisebb égitest, amit a Webb eddigi működése során megvizsgált.

NASA / ESA

Miközben a Földbe csapódás esélye rendkívül alacsonyra, mindössze 0,28 százalékra csökkent, a Webb által gyűjtött új adatok alapján módosult a Holddal való ütközés valószínűsége. A NASA számításai szerint ez az esély 3,8 százalékra nőtt. Fontos azonban kiemelni, hogy egy esetleges becsapódás a Hold felszínébe nem befolyásolná annak Föld körüli pályáját.

A szakemberek hangsúlyozzák, hogy az ilyen Föld-közeli objektumok (NEO – Near-Earth Object) pontos megfigyelése, mint amilyet most a Webb végzett, kulcsfontosságú a bolygóvédelmi stratégiák fejlesztéséhez és a jövőbeli potenciális veszélyek felméréséhez. A teleszkóp várhatóan a közeljövőben ismét megfigyeli majd az aszteroidát.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük