Galaxisunk, a Tejútrendszer közvetlen kozmikus szomszédságában két törpegalaxis, a Nagy és a Kis Magellán-felhő kering. Új kutatások szerint azonban ez a kozmikus tánc drámai fordulatot vesz: a nagyobbik galaxis gravitációs ereje lassan elemészti a kisebbiket.
Egy japán kutatócsoport, a Nagojai Egyetem csillagászai figyeltek fel a Kis Magellán-felhő (SMC) szokatlan belső dinamikájára. Több mint 7000 óriáscsillag mozgását elemezve a The Astrophysical Journal Supplement Series szaklapban publikált tanulmányukban meglepő mintázatot tártak fel. Azt találták, hogy míg az SMC egésze egy adott irányba halad, addig egyes csillagai ezzel ellentétesen, a Nagy Magellán-felhő (LMC) felé közelednek, míg mások távolodnak tőle. Ez az ellentétes mozgás erős bizonyíték arra, hogy az LMC gravitációs ereje aktívan szétszakítja az SMC-t. Ez a drámai folyamat nagyjából 200 000 fényévre zajlik tőlünk.
A kutatás egy másik jelentős megállapítása, hogy a Kis Magellán-felhőben sem a gázok, sem a csillagok nem mutatnak szervezett forgást. Ez eltér a Tejútrendszerhez hasonló spirálgalaxisok viselkedésétől, ahol a gáz és a csillagok jellemzően együtt rotálnak.
Ez a felfedezés megkérdőjelezi az SMC tömegére és a galaxisok közötti kölcsönhatásokra vonatkozó eddigi modelleket. Valószínűleg újra kell gondolni azokat a számításokat, amelyek leírják, hogyan hat egymásra a két Magellán-felhő és a Tejútrendszer, ami új fejezetet nyithat a galaktikus dinamika megértésében és potenciálisan az SMC pusztulásához vezet.