A merevlemezek meglepő környezeti előnye az SSD-kkel szemben

Az információs technológia fejlődése, különösen a mesterséges intelligencia térnyerése, óriási mértékben növeli a világ adatszükségletét és ezzel együtt az adatközpontok energiaéhségét. Ez komoly kihívás elé állítja a globális klímavédelmi törekvéseket. Ebben a kontextusban vált kiemelten fontossá az adattárolási technológiák környezeti hatásának vizsgálata. A Seagate, a tárolási megoldások egyik piacvezető gyártója, egy friss tanulmányában arra a meglepő következtetésre jutott, hogy a hagyományos merevlemezek (HDD) környezeti terhelése jelentősen alacsonyabb lehet, mint a modernebbnek tartott szilárdtest-meghajtóké (SSD).

A vállalat részletes elemzést végzett, összehasonlítva a három fő adattárolási technológia – a merevlemezek, az SSD-k és az LTO mágnesszalagok – teljes életciklusra vetített környezeti lábnyomát. A vizsgálat során három kulcsfontosságú mutatót vettek figyelembe: az eszközök gyártásához kapcsolódó összesített, úgynevezett beágyazott szén-dioxid-kibocsátást; az egy terabájt tárolókapacitásra eső kibocsátást; valamint az egy terabájtra vetített éves működési kibocsátást.

Az eredmények egyértelmű képet festettek. A vizsgált mutatók alapján az SSD-k bizonyultak a leginkább környezetterhelő technológiának. Egy átlagos SSD teljes életciklusra vetített szén-dioxid-kibocsátása elérte a 4915 kg-ot, ami terabájtonként 160 kg-ot, éves szinten pedig terabájtonként 32 kg kibocsátást jelent. Ezzel szemben az LTO szalagos meghajtók jóval kedvezőbb értékeket mutattak: eszközönként 48 kg, terabájtonként 2,66 kg, éves szinten pedig kevesebb mint 0,6 kg CO2-egyenérték kibocsátással jártak.

Azonban a legkedvezőbb eredményeket a hagyományos merevlemezek produkálták. Egy HDD teljes beágyazott kibocsátása mindössze 29,7 kg CO2 volt. Még meggyőzőbbek a kapacitásra vetített adatok: a terabájtonkénti kibocsátás kevesebb mint 1 kg CO2 volt, míg az éves terabájtonkénti kibocsátás rendkívül alacsony, < 0.2 kg CO2/TB/év értéket mutatott. Ez a nagyságrendbeli különbség rávilágít arra, hogy a HDD technológia, bár régebbi, a környezeti hatás szempontjából komoly előnyökkel rendelkezhet.

Ezek az eredmények különösen annak fényében elgondolkodtatóak, hogy az adatközpontok globális energiaigény-növekedése a becslések szerint 2030-ra akár a 165%-ot is elérheti. Ennek egyik fő hajtóereje a mesterséges intelligencia modellek és alkalmazások hatalmas számítási kapacitás igénye. Az iparágban általános aggodalom tapasztalható amiatt, hogy a technológiai fejlődés jelenlegi üteme mellett nehéz lesz tartani a kitűzött klímacélokat, amennyiben nem történik összehangolt erőfeszítés a szektor környezeti lábnyomának csökkentésére.

A Seagate tanulmánya ugyanakkor nem csupán a problémára világít rá, hanem konkrét megoldási javaslatokat is megfogalmaz. Három fő területet azonosítottak, ahol jelentős kibocsátás-csökkentés érhető el az adatközpontok ökoszisztémájában. Az egyik ilyen terület a hűtési rendszerek hatékonyságának növelése, például fejlettebb technológiák, mint a folyadékhűtés bevezetésével. A másik kulcsfontosságú elem az eszközök élettartamának maximalizálása, amely magában foglalja az újrahasznosítás fokozását és a meghajtók professzionális felújítását (refurbishment). Végül, de nem utolsósorban, a kollektív felelősségvállalás szükségességét hangsúlyozzák, amely szerint az adatközponti ellátási lánc minden szereplőjének aktívan hozzá kell járulnia a kibocsátás mérsékléséhez.

Mindezek alapján úgy tűnik, hogy a merevlemezek korszaka korántsem ért véget. Sőt, a fenntarthatósági szempontok előtérbe kerülésével akár új lendületet is kaphatnak, mint a nagy adatsűrűségű, költséghatékony és – mint kiderült – meglepően környezetbarát adattárolási megoldások. Az iparágnak komolyan kell vennie ezeket a szempontokat, ha valódi előrelépést kíván elérni a zöldebb digitális jövő megteremtésében.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük