A mesterséges intelligencia által generált zene elárasztja a Deezert: Kihívások és válaszlépések

A zenei streaming szolgáltatók új és egyre növekvő kihívással néznek szembe: a mesterséges intelligencia által létrehozott tartalmak özönével. Egy friss jelentés szerint, amely a francia Deezer streaming platform adataira támaszkodik, a szolgáltatásba újonnan feltöltött dalok megdöbbentően magas, közel 18%-a már teljes egészében algoritmusok munkája. Ez a számadat önmagában is figyelemre méltó, de még inkább az a tény teszi súlyossá, hogy a Deezer becslései szerint naponta több mint 20 ezer ilyen, mesterséges intelligencia által generált zeneszám érkezik a rendszerükbe. Ez a mennyiség nagyjából kétszerese annak, amit alig négy hónappal korábban mértek, rávilágítva a trend exponenciális növekedésére.

Aurelien Herault, a Deezer innovációs és technológiai vezetője szerint az AI által létrehozott tartalmak áradata folyamatosan ömlik a streaming platformokra, köztük a sajátjukra is, és semmi jele annak, hogy ez a folyamat lassulna a közeljövőben. Erre a helyzetre reagálva a vállalat már ez év januárjában bevezetett egy speciális AI felismerő eszközt. Ennek a technológiának nem az a célja, hogy teljesen eltávolítsa az AI zenéket a platformról, hanem hogy kiszűrje azokat az ajánló algoritmusokból. Így próbálják biztosítani, hogy a Deezer közel 9,7 millió előfizetője elsősorban emberi alkotók által készített zenékkel találkozzon a személyre szabott ajánlások böngészése során, előtérbe helyezve az emberi kreativitást.

Ez a jelenség azonban jóval túlmutat egyetlen platformon vagy a puszta számokon. A generatív mesterséges intelligencia rohamos terjedése komoly és összetett kérdéseket vet fel az egész kreatív iparágban. Különösen élesen merülnek fel a szerzői jogok védelmével, a művészi alkotómunka értékével és az alkotók méltányos díjazásával kapcsolatos aggályok. Egyre több jogi eljárás indul olyan mesterséges intelligenciával foglalkozó cégek ellen, amelyeket azzal vádolnak, hogy modelljeik betanításához engedély nélkül használtak fel nagy mennyiségű, szerzői jog által védett zenei vagy egyéb művészeti anyagot.

A Deezer közlése szerint az általuk kifejlesztett felismerő rendszer már képes azonosítani a két legismertebb AI-zenei startup, a Suno és az Udio által generált dalokat is. Éppen ez a két vállalat áll jelenleg perben a zeneipar három óriásával, a Universal Music Group, a Warner Music Group és a Sony Music kiadókkal. Ezek a nagy kiadók, amelyek olyan világsztárokat képviselnek, mint Taylor Swift, Kendrick Lamar vagy Ed Sheeran, tömeges szerzői jogsértéssel vádolják az AI cégeket, amiért azok jogvédett zenéik felhasználásával képezték algoritmusaikat.

Nem csak a kiadók és a platformok kongatják a vészharangot. Tavaly neves művészek egy csoportja, köztük Billie Eilish, Nicki Minaj és Stevie Wonder, egy nyílt levélben fejezte ki komoly aggodalmát az AI által generált zene térnyerése miatt. Álláspontjuk szerint ez a technológia fenyegetést jelent az emberi kreativitásra, aláássa a kreativitást, és potenciálisan kiszoríthatja a hús-vér művészeket a piacról, elértéktelenítve munkájukat.

A vita messze nem korlátozódik a zene világára. Hasonló aggodalmak és viták zajlanak a filmiparban is. A 2024-es Oscar-díjátadón több jelölt film kapcsán is felmerült, hogy mesterséges intelligenciát alkalmaztak bizonyos vizuális effektek létrehozásához vagy javításához. Még ennél is komolyabb lépés volt, hogy 2023-ban a hollywoodi írók és színészek hosszan tartó sztrájkokat folytattak, amelyek egyik központi követelése éppen az volt, hogy erősebb védelmet kapjanak a mesterséges intelligencia által jelentett potenciális fenyegetésekkel szemben a munkájuk során.

Összességében egy rendkívül összetett és gyorsan változó helyzettel állunk szemben. Míg a mesterséges intelligencia kétségtelenül képes gyorsabban és potenciálisan olcsóbban előállítani zenei és vizuális tartalmakat, egyre hangosabbak azok a kérdések, amelyek ennek árát és következményeit firtatják – különösen azt, hogy mindez kinek a kárára történik végül. Az egyensúly megtalálása a technológiai fejlődés lehetőségei és az emberi alkotók jogainak, megélhetésének védelme között korunk egyik legnagyobb kihívása a kreatív iparágakban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük