A mesterséges intelligencia sötét oldala: Elszabaduló energiafogyasztás és környezeti hatások

Miközben a mesterséges intelligencia (MI) forradalmasít számos területet, az orvostudománytól a kutatásig, egyre több elemzés világít rá annak árnyoldalára: a rendkívüli energiaigényére és az ebből fakadó környezeti terhelésre. Az MI rendszerek tanítása és működtetése óriási energiaigényű, amely komoly kihívás elé állítja a világ energiaellátó rendszereit és a fenntarthatósági törekvéseket.

Ez a megnövekedett energiafelhasználás közvetlenül hozzájárul a károsanyag-kibocsátás növekedéséhez, mivel a jelenlegi globális energiamix jelentős részben még mindig fosszilis energiahordozókra épül. A probléma azonban nem merül ki az adatközpontok energiaéhségében. A Greenpeace friss jelentése szerint az MI chipekhez nélkülözhetetlen félvezetők gyártása önmagában is jelentős környezeti terhelést okoz. A félvezetőgyártás kibocsátása 2024-ben a négyszeresére emelkedhetett a korábbiakhoz képest.

Greenpeace
Greenpeace

A chipgyártás olyan központokban összpontosul, mint Tajvan és Dél-Korea, ahol az energiaellátás nagymértékben támaszkodik fosszilis tüzelőanyagokra. Az olyan óriáscégek, mint a TSMC és az SK Hynix, kulcsszereplői ennek a piacnak, és ellátói például az NVIDIA-nak is. Aggasztó tendencia, hogy a növekvő igények kielégítésére ezekben a régiókban további, fosszilis alapú erőművek építését tervezik, ami tovább súlyosbítja a helyzetet.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) és más szervezetek előrejelzései szerint az MI energiaigénye a következő években exponenciálisan növekedhet. Becslések szerint 2030-ra a globális adatközpontok áramfogyasztása elérheti a 945 terawattórát (TWh), ami meghaladja Japán teljes éves fogyasztását. Ez a mértékű növekedés komolyan veszélyezteti a globális klímacélok elérését. Az Egyesült Államokban az adatközpontok energiafogyasztása hamarosan meghaladhatja a teljes nehéziparét.

Bár az MI támogatói bíznak abban, hogy a technológia fejlődése idővel olyan innovációkhoz vezethet, amelyek csökkentik az energiafelhasználást, a jelenlegi trendek egyértelműen a növekvő környezeti terhelés irányába mutatnak. A fenntartható működés biztosítása a mesterséges intelligencia korában az egyik legsürgetőbb kihívássá vált.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük