A Titanic tragédiájának megértésében új korszakot nyitott egy páratlanul részletes digitális felmérés. Több mint 700 ezer, robotok által készített felvétel alapján hozták létre a hajóroncs méretazonos, 3D modelljét, amely példátlan betekintést enged az 1912 áprilisában jéghegynek ütközött és elsüllyedt óceánjáró utolsó óráiba. A roncs 3800 méteres mélységben nyugszik az Atlanti-óceán fenekén.
Bár a hajótest azon oldala, ahol a végzetes sérülések keletkeztek, az iszapba fúródott, a digitális rekonstrukció és új elemzések segítenek megérteni a történteket. A hajó orr-része meglepően épen maradt, míg a tat, amely a süllyedés közbeni kettétöréskor súlyosan megrongálódott, mintegy 600 méterrel távolabb fekszik. Parks Stephenson, a kutatásban részt vevő szakértő szerint a roncs maga a katasztrófa utolsó tanúja, amely még mindig új információkkal szolgálhat.
A vizsgálatok egyik legérdekesebb eredménye a világítás rejtélyének részleges megfejtése. Szemtanúk beszámolói alapján a fények egészen a végső pillanatokig égtek. A 3D modellen és a roncs elemzése során talált bizonyítékok, például egy nyitott szelep, arra utalnak, hogy a gőzgépek valóban egészen a hajó elmerüléséig működtették az áramfejlesztőket. Ez Joseph Bell és hősies gépész csapatának volt köszönhető, akik a saját menekülésük helyett a kazánok működtetésével biztosították az áramot, ezzel segítve a mentési munkálatokat a sötétben.
Egy új számítógépes szimuláció is készült, amely az eredeti tervrajzok, a hajó ütközéskori sebessége, iránya és egyéb adatok alapján, szuperszámítógépek segítségével modellezte a jégheggyel való találkozást. Ez megerősítette, hogy a jég nem egyetlen hatalmas léket vágott, hanem egy hosszabb, keskeny sávban okozott sérüléseket. A döntő tényező az volt, hogy a sérülések hat rekeszt érintettek. Bár a Titanicot úgy tervezték, hogy akár négy rekesz elárasztása esetén is felszínen maradjon, a hat sérült rekesz már megpecsételte a sorsát. A szimuláció szerint a beáramló víz megállíthatatlan volt, noha a sérülések összességében viszonylag kis felületet, nagyjából egy A4-es papírlapnak megfelelő területet tettek ki.
A rendkívül részletes 3D modellen a tengerfenéken szétszóródott személyes tárgyak is láthatók, csendes mementóként emlékeztetve az elveszett életekre.