Egy nagyszabású norvég kutatás erős összefüggést tárt fel a lefekvés előtti képernyőhasználat és az alvási nehézségek között. Az eredmények szerint az ágyban töltött mobilozás komolyan befolyásolhatja az alvás minőségét és mennyiségét.
A több mint 45 000, 18-28 év közötti diák részvételével készült 2022-es felmérés adatai alapján a kutatók megállapították, hogy minden, az ágyban képernyő előtt töltött óra átlagosan 63%-kal emelte az álmatlanság kialakulásának valószínűségét. Emellett ugyanennyi idő 24 perccel rövidítette meg a tényleges alvásidőt. A Frontiers szaklapban publikált tanulmány szerint (vezető szerző: Gunnhild Johnsen Hjetland) nem is annyira a konkrét tevékenység (pl. közösségi média, filmnézés, böngészés) számít, mint maga a képernyő előtt töltött időtartam.
Fontos hangsúlyozni, hogy a kutatás összefüggést mutatott ki, de nem bizonyít egyértelmű ok-okozati kapcsolatot. Azaz, bár valószínű, nem állítható teljes bizonyossággal, hogy kizárólag a mobilhasználat okozza az alvászavarokat. Továbbá, az önbevalláson alapuló adatok pontatlanságot is hordozhatnak.
Ennek ellenére a szakértők azt tanácsolják, hogy a jobb alvás érdekében lefekvés előtt érdemes félretenni az okoseszközöket. Helyette javasolt valamilyen relaxáló tevékenységet végezni és egy következetes esti rutint kialakítani.