Kína nagyszabású terveket dédelget két, összesen húszezer műholdból álló internetes konstelláció kiépítésére. A Gwo Wang és Qianfan névre keresztelt hálózatok azonban komoly aggodalmakat vetnek fel a Föld körüli pályák jövőbeli biztonságával kapcsolatban, különösen az általuk generált űrszemét miatt.
A két rendszer telepítése, amely már 2024 környékén megkezdődhetett, több mint ezer rakéta indítását teszi szükségessé. Szakértők szerint a fő veszélyt nem is feltétlenül maguk a műholdak jelentik majd kezdetben, hanem a feljuttatásukhoz használt rakéták kiégett fokozatai, amelyek évszázadokig is Föld körüli pályán maradhatnak.
Különös aggodalomra ad okot, hogy a kínai Long March 6A és 8 rakéták fokozatai 720-780 kilométeres magasságban válnak le, jóval a nemzetközileg elfogadottnak tekinthető 600 kilométeres határ felett. Ilyen magasságban a légkör annyira ritka, hogy a természetes légellenállás csak nagyon lassan fékezi le a törmeléket, így az akár száz évig vagy még tovább is keringhet. Maguk a Gwo Wang és Qianfan műholdak pedig várhatóan 1000 kilométer körüli pályán működnek majd.
Ez a rengeteg új objektum drámaian megnöveli az ütközések kockázatát és a rettegett Kessler-szindróma kialakulásának esélyét, ahol egyetlen ütközés további törmelékeket generálva láncreakciót indíthat el. Korábbi esetek, mint például kínai rakétafokozatok ellenőrizetlen visszatérése a légkörbe, már rámutattak a helyzet potenciális veszélyeire.
Bár léteznek biztonságosabb, irányított visszatérési eljárások a rakétafokozatok eltávolítására, ezek költségesebbek. Kína ugyan fejleszt újrafelhasználható hordozórakétákat, jelenleg azonban a meglévő Long March típusok gyártására koncentrál. Fontos megjegyezni, hogy még az újrafelhasználható rakéták sem szüntetik meg teljesen az űrszemét problémáját. Szakértők, mint Samantha Lawler, arra figyelmeztetnek, hogy a helyzet sürgős globális figyelmet és szigorúbb nemzetközi szabályozást igényelne a katasztrófák elkerülése érdekében.