A Holdon való hosszú távú emberi tartózkodás megvalósításához elengedhetetlen a helyi erőforrások hasznosítása. Kulcsfontosságú kérdés a víz biztosítása, amely fagyott állapotban, jégként van jelen a holdi talajban, a regolitban, különösen a déli pólus környékén, ahol a talaj akár 5-6%-a is lehet vízjég. Ennek kinyerése azonban csak az első lépés, a felhasználáshoz meg is kell tisztítani.
Erre a kihívásra kínál innovatív választ a brit Naicker Scientific cég SonoChem System nevű technológiája. Fejlesztésükkel megnyerték az Egyesült Királyság Űrügynökségének versenyét és az ezzel járó jelentős, 150 000 fontos támogatást is, amely a rendszer holdi körülményekre való adaptálását segítheti.
A SonoChem alapja a szonokémia: nagy energiájú hanghullámok segítségével mikroszkopikus buborékokat keltenek a holdi jégből nyert vízben. Ezekben a buborékokban extrém körülmények – magas hőmérséklet és nyomás – jönnek létre, amelyek szabad gyököket generálnak. Ezek a rendkívül reaktív részecskék hatékonyan fertőtlenítik a vizet, eltávolítva a káros anyagokat és ihatóvá téve azt.
A sikeres holdi alkalmazás forradalmasíthatná a Hold-kutatást, lehetővé téve önfenntartó bázisok létrehozását. A helyben tisztított víz alapvető fontosságú lenne nemcsak az ivóvízellátáshoz és növénytermesztéshez, de oxigén (légzéshez) és rakéta-üzemanyag (hidrogén) előállításához is. A technológia a jövőben akár a Mars kolonizálásában is szerepet kaphat.