Eltűnt PC-s innovációk: Miért vágyunk vissza a múlt technológiáihoz?

Sokan érezhetünk nosztalgiát, amikor a személyi számítógépek korábbi évtizedeire gondolunk vissza. Bár kétségtelen, hogy a bézs színű gépházak korszaka, a BIOS-ban való barangolás és a néha végtelennek tűnő driver-telepítési procedúrák próbára tették a türelmünket, mégis volt valami varázslatos abban az időszakban. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a múlt PC-s világa nemcsak kihívásokból állt, hanem tele volt olyan ötletes megoldásokkal, technológiai újításokkal és trendekkel, amelyek közül sokat ma is örömmel fogadnánk. Ezek az innovációk gyakran valódi előrelépést jelentettek a felhasználói élményben, és olyan irányokat mutattak, amelyek mára sajnos feledésbe merültek. Vegyünk sorra néhány olyan emlékezetes technológiát és jelenséget, amelyek miatt sokan visszasírják a PC-zés hőskorát.

Az egyik legfájóbb pont talán a valódi generációváltások eltűnése. Régebben szinte természetes volt, hogy egy új processzor- vagy videokártya-generáció megjelenése drámai sebességnövekedést hozott. Nem ritkán tapasztalhattunk akár kétszeres vagy még nagyobb teljesítményugrást az előző szériához képest. Izgalmas volt várni az új hardvereket, mert tudtuk, hogy azok érezhetően jobbá teszik majd a játékélményt vagy felgyorsítják a munkafolyamatokat. Ezzel szemben ma gyakran be kell érnünk 10-20%-os, néha még ennél is kisebb javulással generációról generációra, ami sokszor alig észrevehető a mindennapi használat során. A látványos gyorsulás luxussá vált, amelyért aránytalanul magas árat kell fizetni.

Szorosan kapcsolódik ehhez a videokártyák árának és elérhetőségének kérdése. Bár a csúcskategóriás grafikus kártyák sosem voltak olcsók, korábban létezett egy erős és elérhető középkategória. Viszonylag megfizethető áron lehetett olyan VGA-t vásárolni, amely tisztességes teljesítményt nyújtott a legújabb játékokhoz is. Ma ez a szegmens szinte eltűnt. A belépő szintű kártyák gyakran gyengék, a középkategória árai pedig az egekbe szöktek, míg a valódi teljesítményt kínáló modellekért csillagászati összegeket kérnek a gyártók. Úgy tűnik, a GPU-piac fókusza eltolódott az AI és a professzionális felhasználás felé, miközben a hétköznapi játékosok számára egyre nehezebb jó ár-érték arányú megoldást találni.

A hordozható számítógépek világában is jelentős változások történtek. Ki ne emlékezne azokra a laptopokra, amelyek oldalán szinte minden elképzelhető csatlakozó helyet kapott? Az RJ45 Ethernet port, több USB-A csatlakozó, különféle videokimenetek (VGA, DVI, HDMI), sőt, még az SD-kártyaolvasó is alapfelszereltségnek számított. Emellett ott voltak a bővítőkártya-helyek, mint például a PCMCIA (később ExpressCard), amelyek segítségével könnyedén adhattunk új funkciókat (pl. TV-tuner, extra portok) a gépünkhöz. Ahogy a laptopok egyre vékonyabbak lettek, ezek a portok és bővítési lehetőségek fokozatosan eltűntek, helyüket átvette a minimalizmus és az univerzális, de gyakran adaptereket igénylő USB-C csatlakozó.

Nemcsak a csatlakozók terén volt nagyobb a szabadságunk. A régebbi laptopok gyakran sokkal felhasználóbarátabbak voltak a házilag végezhető szervizelés és bővítés szempontjából. Néhány csavar eltávolításával könnyedén hozzáférhettünk a memóriamodulokhoz, a merevlemezhez vagy SSD-hez, és az akkumulátor cseréje sem igényelt szaktudást vagy speciális szerszámokat. Sőt, bizonyos időszakokban még a processzor és a dedikált videokártya cseréjére is volt lehetőség, köszönhetően a foglalatos CPU-knak és az MXM (Mobile PCI Express Module) szabványnak. Ma a legtöbb komponens az alaplapra van forrasztva, ami jelentősen megnehezíti vagy ellehetetleníti a javítást és a fejlesztést. Bár az EU által szorgalmazott javításhoz való jog hozhat némi pozitív változást, a régi idők rugalmasságától még messze vagyunk.

A teljesítmény hajszolásának egy másik, mára szinte teljesen eltűnt módja a több videokártya együttes használata volt. Az SLI (Nvidia) és CrossFire (AMD/ATI) technológiák lehetővé tették, hogy két (vagy akár több) kompatibilis videokártyát összekapcsolva növeljük a grafikus teljesítményt. Bár ezek a megoldások elsősorban a csúcskategóriában voltak jellemzők, és nem voltak mentesek a szoftveres kihívásoktól (pl. mikrolagg, nem minden játék támogatta megfelelően), mégis izgalmas lehetőséget kínáltak a maximális képkockasebességre vágyóknak. Ma már a gyártók és a szoftverfejlesztők sem igazán támogatják ezeket a multi-GPU rendszereket.

Hasonlóan különleges, bár kevésbé elterjedt megoldás volt a kétprocesszoros asztali gépek korszaka, amely nem a szerverpiacot célozta. Bizonyos alaplapok lehetővé tették két, általános felhasználásra szánt processzor beépítését, megduplázva ezzel a számítási kapacitást egyetlen rendszeren belül. Az Abit BP6 alaplap például legendássá vált azzal, hogy két olcsó Intel Celeron processzort tudott szimmetrikus multiprocesszoros (SMP) módban futtatni, jelentős teljesítménynövekedést kínálva a korabeli alternatívákhoz képest. A többmagos processzorok elterjedésével ez a megközelítés okafogyottá vált.

Végül, de nem utolsósorban, emlékezzünk meg a PC-házak előlapjának sokoldalúságáról. A szabványos 5,25 hüvelykes bővítőhelyek nemcsak az optikai meghajtóknak adtak otthont, hanem számos praktikus kiegészítő beépítését tették lehetővé. Gondoljunk csak a többfunkciós kártyaolvasókra, a ventilátorvezérlő panelekre, az extra USB vagy audio portokat kínáló előlapi modulokra, vagy akár a cserélhető merevlemez-fiókokra (HDD rack). Ma a letisztult dizájn jegyében ezek a bővítőhelyek szinte teljesen eltűntek a modern házakról, így aki hasonló funkcionalitásra vágyik, kénytelen külső eszközöket használni.

Szintén érdemes megemlíteni a házi tuning aranykorát. Régebben sokkal kézzelfoghatóbb eredményeket lehetett elérni az otthoni túlhajtással, akár középkategóriás hardverek esetében is. Egy jól megválasztott processzorral vagy videokártyával, némi utánajárással és kísérletezéssel jelentős, a mindennapi használatban is érezhető sebességnövekedést lehetett elérni anélkül, hogy a legdrágább komponenseket kellett volna megvásárolni. Ma a tuning sokkal inkább a csúcskategóriás hardverek kiváltsága, és a gyári „OC” jelölésű termékek által kínált minimális órajelemelés gyakran alig észrevehető.

Összességében elmondható, hogy bár a technológiai fejlődés megállíthatatlan és számos előnnyel jár, a múlt PC-s világa tartogatott olyan megoldásokat és filozófiákat – a teljesítményugrásoktól a szerelhetőségen át a bővíthetőségig –, amelyek hiányoznak a mai környezetből. Talán nem véletlen, hogy sokan nosztalgiával gondolnak vissza ezekre az időkre.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük