Az okostévék világában új fejezet nyílik, amely alapjaiban változtathatja meg a felhasználók és a hirdetők kapcsolatát. Az LG, a szórakoztatóelektronikai piac egyik óriása, többéves megállapodást kötött a Zenapse nevű technológiai céggel. Ennek az együttműködésnek a célja nem kevesebb, mint az érzelmi intelligencia bevetése a reklámozás hatékonyságának drámai növelése érdekében. A partnerség révén az LG globálisan több mint 200 millió okostévéjén válik elérhetővé egy olyan rendszer, amely képes lehet következtetni a nézők aktuális érzelmi állapotára.
A technológia mögött a Zenapse által fejlesztett ZenVision platform áll. Ez a rendszer az úgynevezett Automatikus Tartalomfelismerés (ACR) technológiára és komplex belső algoritmusokra támaszkodik. Az ACR segítségével a tévé „tudja”, milyen műsort vagy filmet nézünk éppen. Ezt az információt kombinálva más adatokkal és viselkedési mintákkal, a rendszer megkísérli feltérképezni, hogy a látott tartalom milyen érzelmi reakciót válthat ki belőlünk. Például, ha egy szívszorító drámai jelenetet nézünk, a rendszer feltételezheti, hogy vigasztalásra, érzelmi biztonságra vágyunk, és ennek megfelelő termékeket vagy szolgáltatásokat hirdethet. Ezzel szemben egy motiváló, sikertörténeteket bemutató műsor nézése közben az algoritmus besorolhat minket a „célorientált” kategóriába, és ehhez igazíthatja a reklámokat.
Ez a megközelítés jelentős ugrást jelent a hagyományos, demográfiai alapú célzáshoz képest, amely főként az életkorra, nemre és lakóhelyre fókuszált. Az új rendszer a pszichográfiai profilalkotás mélyebb szintjeire tör: elemzi a gondolkodásmódunkat, értékrendünket, érdeklődési körünket, sőt, feltételezett politikai nézeteinket és aktuális érzelmeinket is. A Zenapse különböző személyiségtípusokat definiál, mint például a „digitális elfogadók” vagy a „jóllétre törekvők”, és ezek alapján finomhangolja a hirdetési üzeneteket. Bár a cél a „jobban célzott” reklám, ez egyúttal azt is jelenti, hogy a hirdetők minden eddiginél mélyebb betekintést nyerhetnek a felhasználók belső világába.
Az LG és a Zenapse közös célja ezen előrejelzési modellek folyamatos optimalizálása, hogy a reklámok még személyre szabottabbak és hatékonyabbak legyenek. Felmerül a kérdés, hogy mindez milyen mértékben történik a felhasználók tudtával és valódi beleegyezésével, hiszen a hozzájárulás gyakran bonyolult adatvédelmi szabályzatokban és beállítási menükben rejtőzhet el. Komoly adatvédelmi aggályok merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy ezeket a rendkívül érzékeny pszichográfiai adatokat mire használják fel, és hogy megosztják-e harmadik felekkel.
Jelenleg nem áll rendelkezésre pontos információ arról, hogy a megállapodás mely LG tévémodelleket és mely régiókat érinti konkrétan, ahogy az üzlet pénzügyi részletei sem publikusak. A trend azonban egyértelmű: az okostévék egyre inkább központi szerepet töltenek be az adatgyűjtésben és a fogyasztói magatartás befolyásolásában. Különösen figyelemre méltó, hogy a Zenapse nem ismeretlen szereplő a piacon; korábban már a Google-lel is együttműködött különböző projektekben. Ez felveti annak lehetőségét, hogy hasonló érzelemfelismerő technológiák hamarosan más platformokon, például a Google TV rendszerét használó készülékeken is megjelenhetnek, amely világszerte további, közel 270 millió eszközt jelenthet.
Bár az LG nem az első gyártó, amely ilyen irányú fejlesztésekbe kezd, lépése valószínűleg további lendületet ad a piacnak, és más gyártókat is hasonló megoldások bevezetésére ösztönözhet. Mindezek fényében a felhasználóknak érdemes lehet tudatosabban kezelni okostévéjük beállításait. Ha úgy érezzük, egy reklám kísértetiesen pontosan céloz ránk, érdemes lehet felülvizsgálni a készülék adatvédelmi beállításait, és különös figyelmet fordítani az ACR kikapcsolásának lehetőségére, amennyiben az elérhető. Az érzelmekre célzó reklámok kora új kihívások elé állítja a felhasználókat a digitális magánszféra védelme terén.