Fokozódó aggodalmak az ISS jövője miatt: Biztonsági kockázatok és finanszírozási kihívások

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) lassan elérkezik működésének utolsó szakaszához. Az évtizedek óta a nemzetközi tudományos együttműködés jelképének számító létesítmény öregedése komoly kihívások elé állítja az üzemeltetőket, miközben a tervek szerint 2030-ban irányítottan megsemmisítik a Föld légkörében.

A NASA repülésbiztonsági tanácsadó testülete (ASAP) nemrégiben kongatta meg a vészharangot az űrállomás állapota miatt. Rámutattak a szerkezeti problémákra, mint például a repedések és a folyamatos légszivárgások, különösen az orosz Zvezda modulban, amelyeket a legnagyobb kockázatnak tartanak. Ezek a problémák éppen akkor jelentkeznek, amikor az állomás biztonságos leszereléséhez és irányított légkörbe vezetéséhez jelentős finanszírozásra lenne szükség, nem pedig annak csökkentésére. Az irányítatlan visszatérés kockázata katasztrofális következményekkel járhatna.

Az ISS tervezett megsemmisítését egy erre a célra fejlesztett, közel 1 milliárd dollárba kerülő űreszközzel tervezik végrehajtani. Az ASAP szerint azonban ennek a költsége a jelenlegi működési büdzsét terheli, ami veszélyeztetheti az állomás biztonságos üzemben tartását a hátralévő években. A szakértők hangsúlyozzák, hogy az üzemidő végéhez közeledve nem csökken, hanem nő az erőforrásigény a biztonságos működés fenntartásához és a végső manőverekhez.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük