Forradalmi svéd fejlesztés: Alakítható akkumulátor folyékony elektródákkal

Az akkumulátorok jelenlegi merevsége és mérete gyakran gátat szab az innovatív eszköztervezésnek. Ezen a kihíváson lépett túl egy svéd kutatócsoport a Linköping Egyetemen, akik egyedülálló, alakítható energiatároló megoldást fejlesztettek ki.

A fejlesztés lényege, hogy maguk az elektródák folyékonyak, ami lehetővé teszi az akkumulátor formázását és akár 3D nyomtatását is. A Science tudományos folyóiratban publikált eredmények szerint ez az áttörés – ellentétben korábbi, folyékony fémekre épülő kísérletekkel – kiküszöböli a megszilárdulás problémáját. Az akkumulátor állaga leginkább a fogkrémhez hasonlítható, ami teljesen új tervezési szabadságot adhat az elektronikai eszközök gyártóinak.

A siker kulcsa a speciális anyagválasztásban rejlik: a kutatók konjugált polimereket (elektromosságot vezető műanyagokat) és lignint, a papírgyártás gyakori melléktermékét használták fel. Ezek az anyagok nemcsak a kívánt folyékony állagot biztosítják, de széles körben elérhetők és hozzájárulhatnak egy fenntarthatóbb akkumulátor-gyártáshoz.

Az új akkumulátor figyelemre méltó tulajdonsága, hogy több mint 500 töltési ciklust bír ki, még akkor is, ha eredeti méretének kétszeresére nyújtják. Jelenleg a legnagyobb kihívást a viszonylag alacsony, 0,9 Voltos kimeneti feszültség jelenti – ez elmarad a hagyományos ceruzaelemek 1,2-1,5 Volt körüli értékétől. A kutatócsoport most ennek a feszültségnek a növelésén dolgozik, hogy az akkumulátor szélesebb körben alkalmazhatóvá váljon.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük