A Jeruzsálemi Héber Egyetem tudósai egy úttörő vérvizsgálatot fejlesztettek ki, amely képes lehet a Parkinson-kór kimutatására még a klinikai tünetek megjelenése előtt. Ez az új módszer pontosságban felülmúlhatja a jelenleg elérhető legjobb diagnosztikai eljárásokat.
A Nature Aging szaklapban közölt eredmények szerint a teszt két specifikus biomarkert vizsgál. Egyrészt a transzfer RNS (tRNS) bizonyos ismétlődő szakaszait elemzi, amelyek felhalmozódnak a betegség során, másrészt figyeli a sejtek energiaközpontjainak, a mitokondriumoknak a működését, amely a kór előrehaladtával romlik. Az eljárás a már ismert PCR-technológián alapul, hasonlóan a koronavírus tesztekhez.
A kutatók szerint ez a kettős megközelítés rendkívül pontos diagnózist tesz lehetővé (egy 0-tól 1-ig terjedő skálán 0,86-os értéket értek el, míg a legjobb jelenlegi tesztek 0,73 körül teljesítenek). A korai felismerés lehetőséget adhat a kezelés időben történő megkezdésére, ami potenciálisan lassíthatja a betegség lefolyását. A módszer nem invazív és gyors eredményt adhat.
Bár az eredmények biztatóak, a kutatók hangsúlyozzák, hogy a teszt további finomításra szorul, és ki kell vizsgálni, hogyan képes megkülönböztetni a Parkinson-kórt más, hasonló tüneteket okozó neurológiai állapotoktól.