Svédországban, a Lundi Egyetem kutatói jelentős áttörést értek el az Alzheimer-kór diagnosztikájában. Kidolgoztak egy speciális vérvizsgálatot, amely képes kimutatni a betegség jelenlétét és annak stádiumát. Ez a módszer új távlatokat nyithat a kognitív problémákkal, például memóriazavarral vagy gondolkodási nehézségekkel küzdő páciensek számára, segítve az orvosokat a pontosabb diagnózis felállításában és a leghatékonyabb terápia kiválasztásában.
A kutatás középpontjában az agyban felhalmozódó tau fehérje áll, amely a béta-amiloid plakkok mellett az Alzheimer-kór egyik fő jellemzője. A Nature Medicine tudományos folyóiratban publikált eredmények szerint a teszt a tau fehérje egy specifikus töredékét, az eMTBR-tau243-at képes detektálni a vérből. Ennek a fragmensnek a vérben mért koncentrációja szorosan összefügg az agyban lévő tau-lerakódások mennyiségével, és specifikusan az Alzheimer-kórhoz köthető emelkedést mutat.
A vizsgálatba több mint 900 beteget vontak be. Az elemzések megerősítették, hogy az eMTBR-tau243 szintje szignifikánsan magasabb volt azoknál az enyhe kognitív hanyatlásban vagy demenciában szenvedőknél, akiknél a háttérben Alzheimer-kór állt. Független szakértők, mint Tara Spires-Jones (Edinburgh-i Egyetem), rendkívül fontosnak tartják az eredményeket, bár megjegyzik, hogy a teszt jelenleg még laboratóriumi körülményeket igényel és nem tekinthető tökéletes szűrővizsgálatnak.
Fontos megemlíteni, hogy más kutatócsoportok is vizsgálnak új biomarkereket. Egy másik, szintén a Nature Medicine-ben közölt amerikai tanulmány például az agy-gerincvelői folyadékban található két másik fehérje (YWHAG és NPTX2) arányát kapcsolta össze a kognitív hanyatlás mértékével, ami szintén ígéretes lehet a jövőbeli demencia előrejelzésében.