Sokan tisztában vannak a hőhullámok fizikai veszélyeivel, de egyre több bizonyíték utal arra, hogy a mentális egészségünket is komolyan befolyásolják. Egy ausztrál kutatás, amely a Nature Climate Change szaklapban jelent meg, kimutatta, hogy a szélsőséges meleg időszakok növelik a mentális és viselkedési zavarok (MBD) miatti kórházi kezelések számát.
Az Adelaide-i Egyetem tudósai 15 év (2003-2018) egészségügyi adatait elemezték Ausztráliában. Eredményeik szerint a hőhullámok idején megszaporodtak a kórházi és sürgősségi ellátások olyan problémák miatt, mint a szorongás, depresszió, bipoláris zavar, skizofrénia és különböző függőségek.
A kutatók riasztó előrejelzéseket is készítettek. Amennyiben a globális felmelegedés mértéke 2100-ra eléri a 3 Celsius-fokot az iparosodás előtti szinthez képest, a mentális zavarok okozta terhek akár 27,5 százalékkal is növekedhetnek a 2050-es évekre (a 2030-as évekre 11%-os növekedést jósolnak). Ennél rosszabb forgatókönyv esetén ez az arány elérheti a 49%-ot is. Különösen a fiatalok vannak veszélyben, akik életük korai szakaszában szembesülnek ezekkel a kihívásokkal.
Egy konkrét példa is alátámasztja ezt: egy 2008-as, 15 napos adelaide-i hőhullám során a kiskorúak körében 64 százalékkal, a 75 év felettieknél pedig 10 százalékkal ugrott meg az MBD-k miatti kórházi felvételek száma.
Bár a pontos mechanizmus még nem teljesen tisztázott, a kutatók feltételezik, hogy a magas hőmérséklet befolyásolhatja az agy oxigénellátását, megzavarhatja az alvási ciklust és negatívan hathat a stresszkezelési képességünkre. Ez a kutatás rávilágít, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem nemcsak a környezetvédelem, hanem a közegészségügy, ezen belül kiemelten a mentális jóllét védelme miatt is elengedhetetlen.