Nagy port kavart a Colossal Biosciences bejelentése, miszerint egy jégkorszaki ragadozó, a rémfarkas visszatérésén dolgoznak. Három farkaskölyök születéséről számoltak be, amelyeket génszerkesztéssel hoztak létre egy közeli rokon fajból, a szürke farkasból kiindulva. Azonban a tudományos közösség egy része szerint a „feltámasztás” kifejezés erősen megkérdőjelezhető.
Az eredeti rémfarkas (Canis dirus) a késő pleisztocén és kora holocén időszakában, nagyjából 125 000 és 9500 évvel ezelőtt élt Észak-Amerikában. Tekintélyes méretű ragadozó volt, felnőttként elérhette az 1,8 méteres hosszúságot és a 70 kilogrammos tömeget, mielőtt az utolsó jégkorszak végével eltűnt a Föld színéről. Hírnevét részben a Trónok harca sorozat is öregbítette.
A dallasi székhelyű vállalat ősi csontokból nyert DNS-t használt fel, hogy feltérképezze a rémfarkas genomját. Ezt követően a legközelebbi élő rokon, a szürke farkas génállományán végeztek módosításokat – összesen húsz genetikai szerkesztést –, hogy létrehozzák a Romulus, Rémus és Khaleesi névre keresztelt kölyköket. Ezek az állatok tehát lényegében génmódosított szürke farkasok, amelyek célja, hogy külső jegyeikben hasonlítsanak kihalt őseikre. Jelenleg egy titkos, 2000 hektáros, szigorúan őrzött területen nevelkednek.
Szakértők, mint Anders Bergstörm evolúcióbiológus, óvatosságra intenek. Rámutatnak, hogy bár a szürke farkas és a rémfarkas DNS-e nagyjából 99,5%-ban megegyezik, ez a fennmaradó fél százalék is körülbelül 10 millió genetikai eltérést jelent. A Colossal által elvégzett húsz szerkesztés, amely főként a külső megjelenést (méret, szőrszín) befolyásoló géneket célozta, távolról sem elegendő a kihalt faj komplex biológiájának – beleértve a viselkedést, anyagcserét, immunrendszert – reprodukálásához. Bergstörm szerint ehhez valószínűleg több tízezer, vagy akár százezer módosításra lenne szükség. Így a jelenlegi kölykök inkább tekinthetők a rémfarkasra emlékeztető szürke farkasoknak, mintsem a kihalt faj tényleges visszatérésének.
A vita túlmutat a rémfarkasokon: felmerül a kérdés, mennyire etikus és hasznos kihalt fajok „feltámasztására” összpontosítani, miközben számos ma élő faj a kihalás szélén áll. Ugyanakkor a Colossal Biosciences nemcsak a rémfarkas, a dodó, a mamut és a tasmán tigris visszahozásán dolgozik, hanem technológiájukat a kritikusan veszélyeztetett vörös farkas megmentésére irányuló klónozási programban is alkalmazták.