Bukarestben egy megdöbbentő tragédia rázta meg a közvéleményt, amely rávilágít a közösségi média sötét oldalára és az emberi közöny mélységeire. Egy húszéves fiatalember, Rareș Ion, életét vesztette, miután kábítószer-fogyasztását és azt követő rosszullétét állítólagos barátja és dílere, Tudor Duma, ismertebb nevén Maru, élőben közvetítette a TikTokon. Az eset nem csupán egy fiatal élet tragikus végét jelenti, hanem súlyos kérdéseket vet fel a felelősségről, a segítségnyújtás elmulasztásáról és a nézettség hajszolásának veszélyeiről.
A beszámolók szerint az incidens egy bukaresti garázsban történt, ahol Rareș Ion kábítószert fogyasztott. Állapota rohamosan romlott, és végül elvesztette eszméletét. Mindeközben Maru a telefonjával rögzítette és élőben közvetítette az eseményeket a népszerű közösségi platformon. A közvetítés nézői között volt Rareș kétségbeesett testvére is, aki tehetetlenül figyelte öccse szenvedését. Több néző is könyörgött Marunak, hogy hívjon segítséget, ám őt állítólag jobban érdekelte az élő adás nézettsége, mint barátja élete. Ez a közönyös magatartás sokkolta a szemtanúkat és a későbbi beszámolók olvasóit is, akik értetlenül álltak azelőtt, hogy valaki a potenciális életmentés helyett a virtuális figyelmet részesíti előnyben egy kritikus helyzetben.
A segítség végül nem Marutól érkezett. Miután Rareșt magára hagyták és kitették az utcára, egy arra járó fiatal lány vette észre a rossz állapotban lévő fiút és értesítette a mentőszolgálatot. A fiatalembert kórházba szállították, ahol ellátták, majd néhány óra elteltével, stabilizálódottnak ítélt állapotban hazaengedték. Úgy tűnt, kapott egy második esélyt az életre, de a sors sajnos kegyetlen fordulatot vett nem sokkal később.
Otthonában Rareș Ion – egy barátjának későbbi, az Antenna 3 CNN-nek adott nyilatkozata szerint – metadont vett be. Sajnos a bevett mennyiség végzetesnek bizonyult számára. Ezt a szomorú tényt később a hivatalos boncolási jegyzőkönyv is megerősítette, amely a halál közvetlen okaként a metadon-túladagolást jelölte meg. Különösen tragikussá teszi az esetet, hogy Rareș, akit fiatalkorában kiemelkedő kémiai érdeklődése és tehetsége miatt csodagyereknek tartottak, éppen a függőségéből próbált aktívan kilábalni. A beszámolók szerint korábban metadonkezelésen is részt vett, és saját közösségi oldalain rendszeresen beszámolt a józanság felé tett lépéseiről, reményt adva önmagának és talán más, hasonló helyzetben lévő fiataloknak is.
Tudor „Maru” Duma, akiről időközben kiderült, hogy kapcsolatban állt a hírhedt Vlad Pascuval is (annak a fiatalnak a neve, aki 2023 nyarán kábítószer és alkohol befolyása alatt halálos gázolást követett el, két embert megölve), következetesen tagadja a felelősségét Rareș halálában. Védekezésképpen azt állítja, hogy ő maga próbálta lebeszélni barátját a további drogozásról és az élő közvetítés ötletéről is. Ennek ellenére a hatóságok komolyan vizsgálják a szerepét az eseményekben, különösen a segítségnyújtás nyilvánvaló elmulasztása és a feltételezett drogkereskedelem miatt, amely a tragédiához vezethetett.
Az ügyben a román Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) hivatalosan is nyomozást indított. A vizsgálat fókusza a halálos áldozattal járó kábítószer-kereskedelem gyanúja, ami Romániában rendkívül súlyos bűncselekménynek számít. Maru tagadása ellenére komoly jogi következményekkel nézhet szembe, amennyiben a nyomozás során bizonyítást nyer a bűnössége akár a kábítószer átadásában, akár a segítségnyújtás elmulasztásában. Ez a szomorú és felkavaró történet intő jelként szolgál a közösségi média felelőtlen használatának potenciális veszélyeire, az online népszerűség és nézettség mindenáron való hajszolásának potenciálisan végzetes következményeire. Emellett fájdalmasan emlékeztet a függőség elleni küzdelem nehézségeire, valamint az emberi segítségnyújtás és együttérzés alapvető fontosságára. Egy fiatal, tehetségesnek tartott ember élete ért véget tragikusan, részben a közöny, a függőség és a digitális szenzációhajhászás halálos elegye miatt.