Számos korábbi vizsgálat mutatta ki a házasság pozitív egészségügyi hatásait, mint például a szívbetegségek alacsonyabb kockázatát vagy a hosszabb várható élettartamot. Egy nemrégiben, a Floridai Állami Orvostudományi Egyetem által végzett és az Alzheimer’s & Dementia szaklapban publikált kutatás azonban árnyalja ezt a képet, meglepő összefüggésre világítva rá a családi állapot és a demencia kialakulásának esélye között.
A kutatók több mint 24 ezer, átlagosan közel 72 éves személy egészségügyi adatait követték nyomon 18 éven keresztül. A résztvevőket családi állapotuk szerint négy csoportba sorolták: házasok, özvegyek, elváltak és olyanok, akik soha nem házasodtak meg (egyedülállók). Az elemzés kezdeti, csak nemre és életkorra korrigált adatai szerint a házasokhoz képest magasabb demencia kockázat volt megfigyelhető. Konkrétan, akik soha nem éltek házasságban, azoknál 40%-kal, az özvegyeknél 27%-kal, az elváltaknál pedig 34%-kal mutatkozott kisebb esély a demencia kifejlődésére.
Amikor azonban a kutatók több tényezőt – például iskolázottságot, genetikai hajlamot és egyéb egészségügyi állapotokat – is figyelembe vettek, az özvegyeknél tapasztalt különbség eltűnt. Ugyanakkor az egyedülálló személyek esetében továbbra is 24%-kal, míg az elvált státuszúaknál 17%-kal alacsonyabb eséllyel jelentkezett a demencia a házasok kontrollcsoportjához viszonyítva.
Fontos hangsúlyozni, hogy ezek az eredmények nem bizonyítanak közvetlen ok-okozati összefüggést. A kutatók szerint a jelenség hátterében több tényező is állhat. Elképzelhető, hogy az egyedülálló vagy elvált emberek aktívabb társas kapcsolatokat ápolnak, ami védőfaktor lehet a demenciával szemben. Emellett a boldogtalan vagy stresszes házasságok negatív egészségügyi következményei is szerepet játszhatnak.
A tanulmány szerzői kiemelik, hogy további vizsgálatok szükségesek annak tisztázására, hogy az eredményeket pontosan mi magyarázza, és hogy az egyedülállók valóban kisebb kockázatnak vannak-e kitéve, vagy esetleg csak ritkábban kerül sor náluk a diagnózisra. Az is említésre méltó, hogy más kutatások ellentétes eredményre jutottak, ami rávilágít a téma összetettségére és a vizsgálati módszerek, illetve minták különbözőségének lehetséges hatásaira.