Az Amerikai Egyesült Államok hadereje jelentős előrelépést tett a felderítési képességek terén egy új, nagy teljesítményű drónrendszer hadrendbe állításával. A Kraus Hamdani Aerospace által fejlesztett K1000 Ultra-Long Endurance Unmanned Aircraft System (UAS) egy olyan pilóta nélküli repülőgép, amelyet kifejezetten hírszerzési, megfigyelési és felderítési (ISR) feladatokra terveztek. A rendszer különlegessége, hogy napelemek segítik a lítium-ion akkumulátorok töltését, ami rendkívüli repülési időt tesz lehetővé.
A hadsereg egy kijelölt egysége már két éve folytat teszteket a K1000 drónokkal, de a közelmúltban került sor az első olyan hadgyakorlatra, ahol önállóan alkalmazták ezeket az eszközöket. A tesztek során a pilóták több mint száz órát repültek a drónokkal különféle szimulált helyzetekben. A K1000 képes önvezérelt üzemmódban is működni, ami csökkenti a kezelők terhelését, lehetővé téve számukra, hogy a küldetés végrehajtására összpontosítsanak a folyamatos irányítás helyett.
A drón fizikai méretei – három méteres hossz és öt méteres szárnyfesztávolság – mellett lenyűgöző teljesítményadatokkal rendelkezik. Képes akár 1600 km távolságra is elrepülni, miközben a maximális repülési magassága eléri a 7000 métert. A 74 km/h végsebességű eszköz könnyen szállítható, mivel összecsukható kialakítású.
Egy nemrégiben, Hawaiin lezajlott komplex hadgyakorlat során a K1000 bizonyította képességeit. Egy 26 órás, megszakítás nélküli repülés alatt valós idejű képet és hangot közvetített a földi egységeknek. Ezek az adatok létfontosságúak voltak a célpontok azonosításában és a haditengerészet egyik rombolójának tűzvezetési döntéseinek támogatásában, igazolva a rendszer hatékonyságát összetett harctéri környezetben.