Japán áttörés: Érhálózat-utánzó technológiával készülhet a jövő laborhúsa

Jelentős előrelépést értek el japán tudósok a laboratóriumi hús előállításában. A Tokiói Egyetem munkatársai egy 11 grammos, csirkehúsból álló mintát növesztettek, amely méretét tekintve felülmúlja a korábbi kísérleteket ezen a területen. Ez az eredmény közelebb hozhatja a fenntarthatóbb élelmiszertermelési módszereket.

A termesztett húsok egyik fő kihívása a vastagabb szövetek tápanyag- és oxigénellátása, amely nélkül az izomsejtek nem tudnak megfelelően fejlődni. Ezt a problémát hidalták át a kutatók egy speciális bioreaktorral, amelyben az izomsejteket gélbe ágyazva, finom, üreges szálakon keresztül táplálják, utánozva ezzel a természetes érhálózat funkcióját.

Ezzel a módszerrel akár 2 cm hosszú és 1 cm vastag húsdarabok is létrehozhatók, ami már hasonlíthat a hagyományos húsok textúrájára. Az eljárás részleteit a Trends in Biotechnology című tudományos szaklapban publikálták. Jelenleg a táplálást biztosító szálakat manuálisan kell eltávolítani, de a jövőben ehető cellulózszálakra cserélnék őket, ami a textúrát is javíthatná.

A kutatók szerint a technológia alkalmas lehet más állati eredetű húsok, például sertés, marha vagy hal előállítására is. Megfelelő anyagi támogatás esetén a laboratóriumi csirkehús 5-10 éven belül kereskedelmi forgalomba kerülhet, új alternatívát kínálva a fogyasztóknak.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük