Korrupció gyanúja árnyékolja be a Huaweit: Az Európai Bizottság kitiltotta a cég lobbistáit

Az Európai Bizottság egy rendkívül súlyos döntést hozott, amely tovább mélyíti a kínai technológiai óriás, a Huawei körüli európai bizonytalanságot. A brüsszeli testület bejelentette, hogy azonnali hatállyal kitiltotta az összes olyan lobbistát a székhelyéről és a hivatalos eseményeiről, akik a Huawei érdekeit képviselik vagy képviselhetnék. Ez a drasztikus lépés egy folyamatban lévő belga korrupciós vizsgálat közvetlen következménye, amely az év eleje óta borzolja a kedélyeket az Európai Unió intézményeiben.

A mostani döntés egyértelmű szigorítás a korábbi intézkedésekhez képest. Míg az Európai Parlament már márciusban megtiltotta a Huawei saját alkalmazottainak belépését az épületeibe, a Bizottság ennél jóval tovább ment. Olof Gill szóvivő megerősítette, hogy a tilalom nem csupán a Huawei közvetlen munkatársaira vonatkozik, hanem kiterjed minden olyan közvetítő személyre vagy szervezetre is, aki a kínai vállalat megbízásából próbálna kapcsolatot teremteni vagy befolyást gyakorolni a bizottsági döntéshozókra. Ez gyakorlatilag elvágja a Huawei hivatalos lobbizási csatornáit az EU végrehajtó testületénél.

A háttérben meghúzódó belga vizsgálat középpontjában az a gyanú áll, hogy a Huawei képviselői tiltott eszközökkel, többek között készpénzzel, ajándékutazásokkal, sporteseményekre szóló jegyekkel és exkluzív rendezvényeken való részvétellel próbálták meg befolyásolni az európai parlamenti képviselőket és más uniós tisztviselőket. A vádak szerint a cél a befolyásolás és a megvesztegetés volt, hogy kedvezőbb döntéseket érjenek el a vállalat számára, különösen azután, hogy több európai ország – részben amerikai nyomásra – korlátozta vagy teljesen kizárta a Huaweit az 5G hálózatok kiépítéséből biztonsági aggályokra hivatkozva. A vállalat ezzel a módszerrel próbálhatta volna javítani megromlott európai megítélését.

Bár a Huawei számos brüsszeli székhelyű technológiai és iparági ernyőszervezetnek tagja, a Bizottság igyekezett egyértelműsíteni a helyzetet ezekkel kapcsolatban is. Leszögezték, hogy magukkal az ernyőszervezetekkel nem szüntetik meg a párbeszédet, azonban amennyiben egy megbeszélés során a Huawei specifikus érdekei kerülnének előtérbe, a bizottsági tisztviselők azonnal megszakítják a tárgyalást. Gill szóvivő szerint a Bizottság munkatársai kellően felkészültek ahhoz, hogy felismerjék ezeket a helyzeteket, és megakadályozzák a kitiltott vállalat érdekeinek közvetett érvényesítését is. Ez a lépés bár szimbolikus, mégis komoly gyakorlati akadályt gördít a Huawei uniós érdekérvényesítése elé.

A Huawei hivatalosan még nem reagált a Bizottság legfrissebb döntésére. Korábbi nyilatkozataikban a vállalat következetesen hangsúlyozta, hogy zéró toleranciát alkalmaz a korrupció minden formájával szemben. Ez az álláspont azonban a jelenlegi vizsgálatok és a Bizottság mostani lépésének fényében egyre kevésbé tűnik hitelesnek Brüsszelben. A helyzetet tovább bonyolítják a Kína és a nyugati világ közötti növekvő geopolitikai feszültségek, amelyek során a technológiai vállalatok, mint a Huawei, gyakran kerülnek a politikai csatározások kereszttüzébe. A lobbistáit érintő kitiltás egyértelmű üzenet az EU részéről, és jelzi, hogy a bizalom súlyosan megingott a kínai óriáscéggel szemben. A belga nyomozás kimenetele várhatóan tovább formálja majd a Huawei és az Európai Unió bonyolult viszonyát.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük