Nevetőgáz a depresszió ellen: Váratlan felfedezés új távlatokat nyithat

A depresszió világszerte emberek millióinak életét nehezíti meg, és sajnos a jelenlegi terápiák nem mindenkinél bizonyulnak hatékonynak. A betegek közel harmada nem reagál a hagyományos kezelésekre, ráadásul az antidepresszáns gyógyszerek hatása gyakran csak hetek múlva érezhető. E kihívásokra keresve gyorsabb megoldást, a Pennsylvaniai Egyetem kutatócsoportja egy több mint 180 éve ismert vegyület, a dinitrogén-oxid (közismertebb nevén nevetőgáz) felé fordult.

A Nature Communications című szaklapban közölt friss tanulmányuk szerint a nevetőgáz antidepresszáns hatása egy eddig teljesen ismeretlen mechanizmuson alapulhat. Korábban az orvostudomány úgy vélte, hogy a hatásért elsősorban az NMDA receptorok blokkolása felelős az agyban. Az új egérkísérletek azonban meglepő eredményt hoztak: a gáz belélegzése nem lenyugtatta, hanem szinte azonnal aktivált bizonyos idegsejteket az agy érzelmek szabályozásáért felelős területén (cinguláris kéreg).

Konkrétan az L5-neuronok mutattak fokozott aktivitást, ami ellentétes a legtöbb érzéstelenítő hatásával. Ez az aktivált állapot ráadásul a gáz expozíció után is fennmaradt. A kutatók szerint a jelenség kulcsa az L5-neuronokban található SK2 káliumcsatornák gátlása. A dinitrogén-oxid blokkolja ezeket a csatornákat, megakadályozva a sejtek megnyugvását elősegítő káliumionok kiáramlását, így az idegsejtek aktívak maradnak, ami gyors hangulatjavuláshoz vezethet az állatkísérletek tanúsága szerint (az egerek viselkedése javult, aktívabbak lettek).

Ez a felfedezés új utakat nyithat a depresszió kezelésében, különösen a terápiarezisztens esetekben, ahol a nevetőgáz gyors, akár órákon belül jelentkező hatása jelentős előrelépést hozhat. Fontos azonban kiemelni, hogy a dinitrogén-oxid nem csodaszer. Alkalmazása szigorúan orvosi felügyelet mellett történhet csak, mivel mellékhatásai (pl. hányinger) lehetnek, és fennáll a függőség kialakulásának veszélye is. További vizsgálatok szükségesek annak meghatározására, hogyan lehet a nevetőgázt biztonságosan, terápiás célokra használni és jótékony hatását fenntartani.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük