Okostelefon nélkül a digitális korban: Kihívások és növekvő lemaradás Magyarországon

A 2025-ös évben az okostelefonok szinte mindenütt jelen vannak, de sokan – különösen az idősebb korosztály vagy a rosszabb anyagi helyzetűek – nem rendelkeznek ilyennel. Ez a hiányosság egyre inkább kizárja őket a modern élet számos területéről Magyarországon, mivel mind több szolgáltatás válik kizárólag digitálisan, okoseszközön keresztül elérhetővé.

A közlekedés terén is érezhető a változás. Budapesten például 2026-tól várhatóan megszűnnek a parkolóautomaták, a díjfizetés elsődleges módja a mobilalkalmazás lesz. Bár felmerült a kiskereskedelmi fizetés lehetősége, ez valószínűleg kényelmetlenebb megoldást jelent majd. A fővárosi tömegközlekedésben a BudapestGo applikáció nyújt nélkülözhetetlen információkat, például forgalmi zavarokról, melyekhez okostelefon nélkül nehezebb hozzáférni. Emellett a közbringa-rendszerek (pl. Bubi), az elektromos rollerek vagy az autómegosztó szolgáltatások használata is szinte kizárólag alkalmazáson keresztül lehetséges.

A pénzügyek intézése is bonyolultabbá válik. Még ha valaki használ is számítógépet, a banki műveletekhez szükséges kétlépcsős azonosítás gyakran mobiltelefont igényel. Ennek hiányában marad a személyes ügyintézés a bankfiókokban, ami hosszadalmas várakozással járhat. Az olyan modern, online pénzügyi platformok, mint a Revolut vagy a Wise, pedig eleve elérhetetlenek okostelefon nélkül.

A vásárlási szokások is átalakulnak. A műanyag pontgyűjtő kártyákat felváltják a boltok saját alkalmazásai, amelyek gyakran személyes adatok megadását és marketing célú hozzájárulást kérnek. A korábban papíron elérhető kuponok és kedvezmények ma már többnyire csak ezeken az appokon keresztül érhetők el, néha csak hírlevél-feliratkozásért cserébe.

Az állami ügyintézés digitalizációja is új kihívások elé állítja az okostelefonnal nem rendelkezőket. A biztonságosabb, kétfaktoros azonosítási módszerek elterjedése és a Digitális Állampolgárság (DÁP) alkalmazás előtérbe helyezése miatt sokan kénytelenek személyesen felkeresni a kormányablakokat, mivel a DÁP használatához okostelefon szükséges.

Végül fontos megemlíteni, hogy az okostelefon hiánya nemcsak kényelmetlenséget okoz, de biztonsági szempontból is hátrányt jelenthet. Olyan életmentő alkalmazások, mint az OMSZ Életmentő appja – amely vészhelyzetben segíthet a pontos helymeghatározásban és az egészségügyi adatok gyors továbbításában –, szintén elérhetetlenek maradnak.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük